Od 1 grudnia 2018 zwolnienia lekarskie już tylko w formie elektronicznej!

2018-11-07 12:50

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, czyli e-ZLA od 1 grudnia 2018 będą jedyną obowiązującą formą wystawiania zwolnień lekarskich. Jesteś pacjentem, lekarzem, pracodawcą? Dowiedz się, jak w praktyce będzie wyglądało wystawianie e-ZLA, czym jest PUE ZUS oraz poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak to działa?

  • Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko w formie elektronicznej.
  • Wystawienie elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) trwa tylko chwilę, bo system podpowiada lekarzowi większość danych.
  • E-ZLA wystawione przez lekarza natychmiast trafia do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy i ubezpieczonemu (pacjentowi).
  • Jeśli pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), natychmiast otrzyma wiadomość, że wystawiono zwolnienie jego pracownikowi. Następnie, również za pośrednictwem PUE ZUS, otrzyma samo zwolnienie.
  • Dzięki temu pracownik nie musi dostarczać zwolnienia do pracodawcy. Może także obejrzeć e-ZLA, które wystawił mu lekarz, na swoim profilu na PUE ZUS.

E-zwolnienia: informator dla pacjenta

Jeżeli twój pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), to ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich swoich pracowników. Gdy lekarz wystawi ci takie zwolnienie, nie musisz dostarczać go pracodawcy. E-ZLA zostanie przesłane do niego automatycznie, a ty możesz spokojnie wracać do zdrowia.

O tym, czy twój pracodawca ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich na PUE, powinieneś dowiedzieć się od niego. Wie o tym również lekarz, który wystawia elektroniczne zwolnienie lekarskie.

E-ZLA, które wystawił ci lekarz, możesz zobaczyć na swoim profilu na PUE ZUS (www.zus.pl). Nie musisz więc prosić lekarza, żeby wydrukował Ci zwolnienie.

Jeśli twój pracodawca nie ma dostępu do e-ZLA, nie można przekazać mu tego dokumentu elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi ci wręczyć wydruk zwolnienia, które wystawił elektronicznie (wydruk e-ZLA). Ten wydruk musisz dostarczyć swojemu pracodawcy. O tym, że potrzebny jest Ci wydruk e-ZLA, lekarz będzie wiedział z systemu, w którym wystawia zwolnienia. Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.

Więcej informacji o e-ZLA znajdziesz na stronie internetowej: www.zus.pl/ezla.

E-zwolnienia: informator dla lekarza

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) możesz wystawiać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) albo w aplikacji, której używasz w swoim gabinecie - jeśli ma ona taką funkcję. Większość danych potrzebnych do tego, aby wypełnić e-ZLA, automatycznie pobierze się z systemu albo wybierzesz je z listy.

Jeśli wystawiasz e-ZLA, w systemie masz dostęp do danych swojego pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny. Poza tym system porównuje datę początku okresu niezdolności do pracy z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach i z ostatnim zwolnieniem pacjenta. System podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby, np. gdy wpiszesz fragment jej nazwy.

Warto wiedzieć

E-ZLA, które wystawiasz, automatycznie trafia do systemu ZUS i zostaje w nim zapisane. Nie musisz więc, jak dotychczas, dostarczać papierowych zwolnień do ZUS ani przechowywać ich drugiej kopii. Nie musisz też pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA.

Rzecznik MŚP: wymaganie od pracodawców kontroli zwolnień może być sprzeczne z prawem

Wymaganie od pracodawców kontroli i comiesięcznego raportowania zwolnień lekarskich pracowników (czego chce ZUS) może być sprzeczne z prawem - wskazuje rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz.

Zdaniem rzecznika MŚP rozporządzenie do ustawy, w którym uprawnienie nadane przez ustawodawcę ewaluuje w obowiązek, narusza zasadę "lex superior derogat legi inferiori" (ustawa nadrzędna uchyla ustawy podrzędne - PAP), czyli jest "sprzeczne w tym zakresie z ustawą i jako takie nie może stanowić podstawy prawnej dla ZUS".

Źródło: PAP

Więcej informacji o e-ZLA znajdziesz na stronie internetowej: www.zus.pl/ezla.

E-zwolnienia: informator dla pracodawcy

Jeżeli lekarz wystawi twojemu pracownikowi e-ZLA, a ty masz swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) www.zus.pl, to natychmiast dostaniesz informację o tym zwolnieniu. Dzięki temu właściwie rozliczysz składki i świadczenia oraz unikniesz korekt dokumentów rozliczeniowych.

Powiadomienia o e-ZLA możesz dostawać mailem lub SMS-em. Jeśli masz swój profil na PUE ZUS i otrzymujesz elektroniczne zwolnienia lekarskie, twój pracownik nie musi przynosić ci zwolnienia w wersji papierowej. Nie oczekuj tego od niego i nie odsyłaj go do lekarza po wydruk e-ZLA. E-ZLA, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i zapisuje się w nim. Nie musisz więc dostarczać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS.

Ważne

Jeśli twoim pracownikom zasiłki wypłaca ZUS, musisz wystawić zaświadczenie na druku Z-3 i przekazać je do ZUS wraz z niezbędną dokumentacją. Zaświadczenie to możesz przekazać przez PUE ZUS. System automatycznie uzupełni je twoimi danymi i danymi z e-ZLA. Twoje zaświadczenie ZUS potraktuje także jako wniosek pracownika o zasiłek – pracownik nie będzie musiał składać wniosku w ZUS.

Załóż swój profil na portalu PUE ZUS i już dziś bądź gotowy do zmiany.

Więcej informacji o e-ZLA znajdziesz na stronie internetowej: www.zus.pl/ezla.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE