Nowe udogodnienie dla pracowników. Od 17 listopada dostępne dofinansowanie

2023-11-08 8:00

17 listopada wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Z nowelizacji przepisów skorzystają osoby, które w dużej mierze pracują przed komputerem.

Nowe udogodnienie dla pracowników. Od 17 listopada dostępne dofinansowanie
Autor: Fot. Getty Images

Udogodnienia w miejscu pracy wynikają z zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dostosowanie stanowiska ma na celu zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób, czy dysfunkcji oraz wpłynąć korzystnie na wykonywanie zadań. Najnowsze przepisy uwzględniają zmieniające się potrzeby pracownika.

Soczewki kontaktowe

Dofinansowanie nie tylko do okularów. Za co zapłaci pracodawca?

Do tej pory każdy pracownik, który pracował przed ekranem komputera przez co najmniej 4 godziny, mógł liczyć na dofinansowanie z tytułu konieczności zakupu okularów. Najnowsze przepisy przewidują, że pracodawca od 17 listopada będzie zobowiązany zapewnić pracownikom szkła kontaktowe. 

Oznacza to, że pracownik może ubiegać się o dofinansowanie soczewek. “Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że aby skorzystać z takiej możliwości musimy spełniać określone warunki takie jak:

  • być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę,
  • pracować przed ekranem komputera przez co najmniej 4 godziny (dotyczy również smartfonów, tabletów i laptopów),
  • posiadać zaświadczenie lekarskie, z którego wynika konieczność posiadania okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych.

Analizując treść rozporządzenia, można zauważyć, że mocodawca nie określił wysokości kwoty dofinansowania. Zatem ostateczna regulacja wynika z regulaminu pracodawcy. Zazwyczaj wartość wsparcia materialnego w tym zakresie wynosi maksymalnie 300 złotych.

Warto dodać, że zanim dokonano nowelizacji przepisów wynikających z rozporządzenia dotyczącego warunków BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawcy już wcześniej zgadzali się na dofinansowanie szkieł kontaktowych.

“Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że dotychczasową postawą prawną był art. 9 ust. 3 Dyrektywy Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe.

Nowe przepisy BHP. Na co jeszcze może liczyć pracownik?

Choć nowelizacja przepisów wejdzie w życie już 17 listopada, to zgodnie z § 2 wspomnianego rozporządzenia, pracodawca ma pół roku na drożenie wymaganych zmian. Nowe prawo uwzględnia także pracę przed laptopem.

Pracownik, który do tej pory korzystał z komputera przenośnego, ma prawo ubiegać się o monitor stacjonarny, a tego typu udogodnienie skierowane jest również do osób wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym.

Przepisy przewidują jednak inną możliwość, a mianowicie udostępnienie pracownikowi odpowiedniego podnóżka. Tego typu rozwiązanie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pozycji, dzięki czemu pracodawca może uznać, że dodatkowy monitor nie jest już konieczny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki