Nigdy nie rób selfie w ten sposób. Eksperci alarmują: grozi urazem oczu

2023-05-22 13:20

Moda na selfie może być tragiczna w skutkach. Włoscy eksperci biją na alarm. Okazuje się, że patrzenie na ekran telefonu podczas słonecznej pogody odbija się negatywnie na zdrowiu naszych oczu. Lepiej unikać robienia zdjęć z tzw. ręki w słońcu, jeśli długo chcemy cieszyć się sokolim wzrokiem.

Dziewczyna robi sobie selfie w łazience
Autor: Getty Images Nigdy nie rób selfie w ten sposób. Eksperci alarmują: grozi urazem oczu

Robienie zdjęć samemu sobie tzw. selfie weszło na stałe w nasze życie. Jak się okazuje, fotografowanie "z ręki" sprawia, że cierpi na tym szczególnie narząd wzroku. Na łamach czasopisma medycznego "Journal of Medical Case Reports" opisano dwa przypadki młodych kobiet, które doznały trwałego uszkodzenia siatkówki w wyniku kilkugodzinnego wpatrywania się w ekran urządzeń elektronicznych. Ich problemy ze wzrokiem wzięły się stąd, że 30-latka czytała e-booka na tablecie przez trzy godziny, gdy była na wycieczce w górach. Natomiast 20-latka podczas relaksu na plaży przeglądała internet w smartfonie - ta czynność zajęła jej co najmniej dwie godziny. 

Jak stwierdził dr Scipione Rossi, dyrektor oddziału okulistyki w jednym ze szpitali w Rzymie, "to oczywiste przykłady makulopatii słonecznej, czyli choroby plamki żółtej".

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

Lubisz robić selfie w słońcu? Okuliści alarmują

Do opisu tych dwóch przypadków odniosło się także stowarzyszenie okulistów we Włoszech. Eksperci wydali ostrzeżenie, z którego wynika, że selfie robione w słońcu może prowadzić do ograniczenia widzenia  lub trwałego urazu oka.

Zdaniem lekarzy długie godziny spędzone na wpatrywaniu się w tablety i smartfony może uszkodzić siatkówkę oka. – Bezpośrednie patrzenie się na słońce, nawet przez kilka sekund, będąc na plaży czy w górach w poszukiwaniu idealnego ujęcia, może powodować fototermiczne uszkodzenie siatkówki. Może ją oparzyć także w sposób nieodwracalny tak jak wtedy, gdy obserwuje się zaćmienie słońca bez specjalnej ochrony – wyjaśnili eksperci.

Chodzi o to, że patrzenie w słońcu na ekran urządzeń elektronicznych (telefonu czy tabletu) ma negatywny wpływ na plamkę żółtą na siatkówce. Dlatego, że wyświetlacz działa na zasadzie powierzchni odbijającej, tak samo, jak lustro.

Okuliści, cytowani przez agencję ANDKronos, apelują, by unikać robienia selfie w słoneczne, upalne dni oraz znacznie ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych na zewnątrz, szczególnie w sezonie letnim.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki