Niedobór tych witamin powoduje problemy z krążeniem. Po tym poznasz, że ci ich brakuje

2022-07-07 15:00

Uczucie ciągłego zimna i skurcze kończyn często próbujemy przypisać niedoborom minerałów. Ale często są wynikiem problemów z krążeniem. Charakterystyczny sygnał ostrzegawczy nieprawidłowego przepływu krwi możemy także rozpoznać na nogach. Chodzi o żylaki, których powstawanie może mieć związek z niedoborem dwóch ważnych witamin.

kobieta
Autor: Getty Images

To właśnie żylaki są wczesną oznaką problemów z krążeniem. Choć często je ignorujemy, nie powinniśmy tego robić ze względu na niebezpieczne powikłania. Nieleczone mogą powodować zakrzepowe zapalenie żył, zespół pozakrzepowy, a nawet skończyć się zatorem płucnym.

U około 25 proc. kobiet i mężczyzn żylaki rozwijają się z wiekiem. Ale nie tylko wiek może je powodować. Niedobór dwóch ważnych dla organizmu witamin, także ma wpływ na powstawanie żylaków. Podpowiadamy, jak te niedobory rozpoznać.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Witamina K przyczynia się do rozwoju żylaków

Witamina K pomaga budować kości i tworzyć białka potrzebne do procesu krzepnięcia krwi. Niedobór tej witaminy może skutkować niezdolnością do zapobiegania nadmiernemu krwawieniu, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego wiele znaków ostrzegawczych związanych z niewystarczającą ilością witaminy K w organizmie dotyczy właśnie krwawienia.

Łatwo je rozpoznać poprzez nadmierne krwawienie ran np. skaleczeń lub w miejscu wkłucia podczas zastrzyków. Naszą uwagę powinna przykuć także podatność na siniaki.

British Medical Journal wskazuje: "Niski poziom witaminy K2 powoduje zwapnienie elastyny, która jest przyczyną żylaków". Eksperci zalecają, by przyjmować wraz z dietą 120 mcg witaminy K w przypadku mężczyzn, a kobiety powinny dostarczać 90 mcg.

Witamina D a choroby układu krążenia 

Problemy z krążeniem często pojawiają się u osób, którym brakuje witaminy D, ponieważ jej niedobór może przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia. Nieprawidłowe stężenie w organizmie naukowcy odnotowali u pacjentów po zawale serca, a także ze schorzeniami takimi jak nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Vein Clinics wyjaśnia: "Kiedy poziom witaminy D jest niski, twoje żyły będą miały trudności z prawidłowym wykonywaniem swojej pracy i mogą pojawić się problemy z żyłami".

Witamina D wspiera prawidłowy przepływ krwi, dlatego jej niedobór wpływa na naczynia krwionośne. Często objawia się bólami mięśni i stawów, problemami z regeneracją po dużym wysiłku, a także zwiększoną częstością złamań.

Jeśli chciałbyś rozpocząć suplementację witamin, najpierw skonsultuj się z lekarzem. Tylko ekspert dobierze odpowiednie dla ciebie dawki i wytłumaczy potencjalne ryzyko oraz korzyści z ich przyjmowania.