Ten test powie ci, czy masz problemy z krążeniem. Wystarczy tylko, że się położysz

2022-07-01 10:16

Zdrowe tętnice są kluczowe dla zdrowia całego organizmu. Jeśli nasze naczynia krwionośne utrudniają przepływ krwi, może to powodować niedotlenienie ważnych narządów. Prosty test pozwoli ocenić, czy jesteś narażony na problemy z krążeniem. Tę metodę możesz wykonać w domowym zaciszu.

Ten test powie ci, czy masz problemy z krążeniem. Wystarczy tylko, że się położysz
Autor: Getty Images

Choroby układu krążenia od lat pozostają w czołówce głównych przyczyn zgonów. Tętnice, na których odkładają się blaszki miażdżycowe, mogą powodować wiele niebezpiecznych powikłań. Mimo to, wielu z nas nadal ignoruje te problemy.

Nawet jeśli te osoby mają świadomość, że ktoś w ich rodzinie choruje. Przez to, że organizm jest w stanie poradzić sobie nawet z dużymi zwężeniami naczyń wieńcowych, często żyjemy z tym problemem, nawet nie wiedząc, że coś jest nie tak.

Prosty test pomoże wykryć problemy z krążeniem

Słabe krążenie w stopach często zwiastuje poważne problemy. Istnieje jednak prosty test, który pozwoli ci stwierdzić, czy jesteś w grupie ryzyka. Wystarczy, że położysz się na podłodze na plecach i podniesiesz nogi pod kątem 45 stopni względem tułowia.

Spróbuj utrzymać tę pozycję przez kilka minut. Potem spójrz na swoje stopy i dokładnie się nim przyjrzyj. Jeśli zauważysz, że są blade, wręcz białe, to może świadczyć, że masz problemy z krążeniem krwi. Pamiętaj, że zmiana barwy może dotyczyć tylko jednej lub obu stóp.

Wynik testu powinien skłonić cię do konsultacji z lekarzem. Specjalista przeprowadzi z tobą wywiad i zleci odpowiednie badania.

Jakie objawy sygnalizują problemy z krążeniem?

Wiele oznak, jakie daje nam nasz organizm, łatwo zignorować. Wystarczy jedynie obserwować swoje ciało i samopoczucie. Szczególnie zwróć uwagę na swoje stopy i nogi.

Te objawy najczęściej wskazują na problemy z krążeniem:

  • ból nóg i stóp, czasami nawet podczas odpoczynku
  • zimne i wilgotne stopy
  • mrowienie i uczucie mrowienia w podudziach oraz stopach
  • drętwienie i bolesne skurcze łydek
  • opuchnięte kostki
  • przebarwione lub sine albo czerwone palce u nóg
  • wypadanie włosów na nogach
  • cienka, sucha lub popękana skóra.
Poradnik Zdrowie: zawał serca

Problemy z krążeniem mogą zwiastować różne choroby

Kluczowe jest, by zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy. Szczególnie jeśli zmagasz się z nimi od dłuższego czasu. Mogą powodować drobne problemy, ale w niektórych przypadkach – zwiastować stany zagrażające życiu, tym bardziej, jeśli są nieleczone.

Nieprawidłowe krążenie krwi może być oznaką cukrzycy, która nasila stany zapalne wpływające na naczynia krwionośne. Ich przyczyną może być także choroba tętnic obwodowych i utrzymujące się w żyłach zakrzepy krwi. Oba stany są niezwykle niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do udaru lub zatrzymania krążenia.

Problemy z krążeniem mogą również zwiastować ciążę. Często towarzyszą otyłości i są skutkiem braku odpowiedniej aktywności fizycznej. Mogą także sygnalizować nadciśnienie tętnicze, jednak najważniejsze jest, aby w trosce o swoje zdrowie, nigdy ich nie ignorować.