Test skarpetek zdradzi ci, czy twoje serce jest zdrowe. Na czym polega?

2022-06-29 11:13

Choroby serca co roku zabijają miliony osób. Wiele schorzeń związanych ze zdrowiem serca początkowo nie daje specyficznych objawów, a to sprawia, że przez długi czas są niewykryte. Prosty test z wykorzystaniem skarpetek powie ci, czy możesz mieć problemy z sercem. By to sprawdzić, wystarczy, że zwrócisz uwagę na jeden znak.

skarpetki
Autor: Getty Images

Schorzenia związane z układem krążenia dotykają co drugiego dorosłego w krajach wysoko rozwiniętych. Do najczęściej z nich zaliczamy dolegliwości takie jak miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, udar, zawał serca, arytmia czy niewydolność serca. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń – wczesne wykrycie choroby daje lepsze rokowania i szansę na dłuższe życie.

Często przy chorobach serca używa się sformułowania "cichy zabójca". Wynika to z faktu, że te dolegliwości nie dają wyraźnych oznak ani konkretnych objawów. To sprawia, że u wielu osób nie dochodzi do ich wykrycia.

Jednak prosty test z wykorzystaniem skarpetek powie, czy masz problemy z sercem.

Test skarpetek zdradzi, czy masz zdrowe serce

Mamy teraz wiele upalnych dni. Za opuchliznę nóg winimy zazwyczaj wysokie temperatury. Z kolei za zbyt ciasne wokół kostek skarpetki – nieudane pranie. Ale to właśnie dzięki tej części garderoby, którą używa każdy z nas, możemy rozpoznać, jak ma się nasze serce.

Gdy zdejmując skarpetki, zauważasz u siebie charakterystyczne linie biegnące powyżej kostek na miejscu, gdzie się znajdowały, to może świadczyć o obrzęku obwodowym. Łagodny obrzęk obwodowy bywa powszechny, ale może zwiastować poważne problemy z sercem. Co ważne – to jeden z nielicznych symptomów, jakie możemy łatwo zauważyć.

Obrzęk obwodowy świadczy o tym, że w twoim organizmie dochodzi do zatrzymania wody, stąd ślady "zaciskania" skarpetek. Lekarka Sarah Jarvis tłumaczy, że to dobrze znana oznaka niewydolności serca: "To oznacza to, że serce jest osłabione i nie może pompować krwi tak skutecznie, jak powinno. W rezultacie płyn może się gromadzić, a jednym z pierwszych miejsc, w których to się dzieje, są kostki".

Niewydolność serca - leczenie

Niewydolności serca nie można ignorować

Niewydolność serca może występować w wyniku zawału, a wielu z nas może mieć tzw. "cichy zawał" i nawet o tym nie wiedzieć. Niewydolności serca nie powinno się ignorować, dlatego, że prowadzi także do innych zdrowotnych problemów. Może spowodować gromadzenia się płynu w płucach.

Wczesne oznaki gromadzenia się płynu w płucach obejmują duszności i ból w klatce piersiowej. – Często mogą towarzyszyć mu także uczucie zadyszki podczas leżenia na płasko – dodaje dr Jarvis.

Dlatego, jeśli zauważasz te objawy u siebie, koniecznie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.