Test szklanki wody pomoże ocenić, czy możesz mieć cukrzycę. Zrobisz go w kilka sekund

2022-08-08 11:40

Cukrzyca przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów, przez co wielu chorych nie ma pojęcia o tym, że choruje. Liczba jej przypadków stale wzrasta - dlatego co jakiś czas warto badać poziom cukru we krwi. I zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam organizm. Jednym z takich sygnałów jest wynik szybkiego i prostego testu, który każdy z nas może wykonać w domu w ciągu kilku sekund.

Test szklanki wody pomoże ocenić, czy możesz mieć cukrzycę. Zrobisz go w kilka sekund
Autor: Getty Images

Cukrzyca to prawdziwa epidemia XXI wieku. Jeśli nie zostanie w porę rozpoznana i nie zacznie być leczona, może doprowadzić w organizmie do prawdziwego spustoszenia. Osoby, u których poziom cukru we krwi nie jest wyrównany, borykają się z nawracającymi i trudnymi do wyleczenia infekcjami, są też zagrożone niewydolnością nerek, chorobami sercowo-naczyniowymi (w tym zawałem serca i udarem mózgu), amputacją nogi, czy utratą wzroku.

Istnieją również ostre powikłania cukrzycy, do których zalicza się kwasicę ketonową i mleczanową, a także śpiączkę ketonową, która może doprowadzić nawet do śmierci. Warto więc zwracać baczną uwagę na sygnały, które wysyła nam organizm, a które mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy typu 2.

Test szklanki wody może pomóc wykryć cukrzycę

Jednym z takich sygnałów może być słodki smak, który odczuwamy, pijąc wodę - butelkową lub z kranu. Cukrzyca wpływa na sposób, w jaki organizm wykorzystuje insulinę - w tej chorobie mechanizmy sterujące jej wydzielaniem są zaburzone, przez co we krwi jest zbyt wysokie stężenie glukozy. Jeśli choroba nie jest kontrolowana, zbyt wysoki poziom glukozy może wywoływać uczucie słodkiego smaku w ustach -  można go poczuć po wypiciu kilku, kilkunastu łyków wody.

Test jest więc bardzo prosty: wystarczy nalać do szklanki trochę wody i powoli ją wypić. Jeśli poczujesz słodki smak, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Badania poziomu glukozy we krwi warto zrobić również, gdy woda smakuje normalnie - objaw ten nie pojawia się bowiem u wszystkich.  

Warto również wiedzieć, że słodki, owocowy smak - a także zapach wydychanego powietrza - występuje przy jednym z powikłań cukrzycy, jakim jest kwasica ketonowa. To bezpośredni efekt niedoboru insuliny - energia jest wtedy produkowana nie z glukozy, lecz z tłuszczy, przez co w tkankach gromadzą się ciała ketonowe, nadające oddechowi słodko-owocowy zapach.

Objawy cukrzycy typu 2 powinien znać każdy z nas

Cukrzyca typu 2 rozwija się latami - jeśli nie wykonujesz regularnie badania poziomu cukru we krwi, warto być czujnym na objawy, które mogą o niej świadczyć.

Najczęstsze objawy cukrzycy typu 2 to:

 • zmęczenie, senność po posiłku
 • chudnięcie mimo apetytu i diety
 • duże pragnienie i częste oddawanie moczu
 • drażliwość, apatia, zmiany nastroju
 • nieostre widzenie
 • nawracające infekcje
 • sucha, swędząca skóra
 • wolne gojenie się ran, skłonność do siniaków
 • mrowienie w stopach
 • infekcje intymne
 • zaburzenia erekcji u mężczyzn.
Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Słodki smak wody może zwiastować również inne choroby

Jak napisał w artykule na stronie internetowej Cleveland Clinic lekarz chorób wewnętrznych dr Philip Junglas, cukrzyca nie jest jedyną chorobą, na którą może wskazywać słodki posmak w ustach, wyczuwalny po wypiciu wody. Może być on związany również z infekcją - taką jak przeziębienie lub grypa - a także z przyjmowaniem niektórych leków, czy stosowania diety niskowęglowodanowej, a nawet z niedokładnym wypłukaniem środka do mycia naczyń używanego w zmywarce.

Może mieć również związek z samą wodą - jeśli jest w niej dużo wapnia i żelaza, może być nieco słodsza, niż woda mniej zmineralizowana. Na słodkawy smak wody może również wpływać uszkodzenie nerwów związane z przebytym udarem, zgłaszają go również niektórzy chorzy, u których następnie zdiagnozowano chorobę refluksową przełyku, a także niektórzy chorzy na raka płuca.