Niedobór tej witaminy prowadzi do anemii złośliwej. Objawy są podobne do depresji

2024-02-26 15:55

Wiele mówi się odnośnie konsekwencji niedoboru witaminy D. Jednak nie tylko ona jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Okazuje się, że długotrwały brak innej witaminy może prowadzić do anemii złośliwej określanej również jako niedokrwistość Addisona-Biermera.

Niedobór tej witaminy prowadzi do anemii złośliwej. Objawy są podobne do depresji
Autor: Getty Images Niedobór tej witaminy prowadzi do anemii złośliwej. Objawy są podobne do depresji

Witamina B12 to składnik, którego bardzo potrzebuje każdy organizm. To właśnie ona jest niezbędna do rozwoju, mielinizacji i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, czy prawidłowego tworzenia czerwonych krwinek i syntezy DNA. Niestety z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wynika, że aż 6% populacji Wielkiej Brytanii i USA ma niedobór tej witaminy. Specjaliści wskazują na błędne diagnozy.

Anemia. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Depresja czy niedobór witaminy B12? Problem milionów ludzi 

Choć mogłoby się wydawać, że wspomniane 6 procent to nie tak dużo, to jednak kiedy weźmiemy pod uwagę choćby liczbę ludności wymienionych krajów to, łatwo ocenić, że problem może dotyczyć milionów ludzi. Co więcej, okazuje się, że niedobory witaminy B12 mogą dawać objawy obecne także w przypadku innych schorzeń.

Jak informuje portal “IFL Science”, w wyniku niedoboru witaminy B12 obserwuje się takie objawy jak:

  • skrajne zmęczenie,
  • brak energii,
  • osłabienie mięśni,
  • problemy z pamięcią.

Zdaniem naukowców zbyt niski poziom witaminy B12 utrzymujący się przez dłuższy czas może również powodować szereg poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nieodwracalne uszkodzenie nerwów, stany lękowe lub depresyjne, a także zaburzenia koordynacji, równowagi i mowy. Stąd istnieje uzasadniona obawa, że wśród osób leczonych psychiatrycznie z powodu utrzymujących się stanów lękowo-depresyjnych doszło do przeoczenia źródła problemu, jakim może być wspomniany niedobór witaminy B12.

Niemniej pod żadnym pozorem nie wolno na własną rękę rezygnować z wdrożonej terapii, ponieważ takie działanie może być wysoce niebezpieczne dla zdrowia. Warto natomiast przedyskutować tę kwestię z lekarzem prowadzącym i poprosić o skierowanie na badania krwi, by ocenić poziom witaminy B12

Wówczas specjalista, oceniając wyniki, może ewentualnie zmodyfikować dotychczasową terapię, natomiast jest to kwestia mocno indywidualna i nie wolno działać na własną rękę, by nie zaburzyć leczenia.

Niedokrwistość Addisona-Biermera. Sprawdź poziom witaminy B12

Heidi Seage, starszy wykładowca psychologii na Cardiff Metropolitan University zaznacza, że witaminę B12 zwaną inaczej kobalaminą znajdziemy głównie w takich składnikach jak:

  • mięso,
  • ryby,
  • nabiał,
  • płatki zbożowe,
  • pieczywo,
  • mleko roślinne.

Niemniej w przypadku osób, które stronią od produktów pochodzenia zwierzęcego (weganie), wzrasta ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy B12. Natomiast specjalistka podkreśla, że o ile niektóre niedobory witaminy B12 są spowodowane dietą, o tyle najczęstszą przyczyną niskiego poziomu tej witaminy na świecie jest zaburzenie autoimmunologiczne zwane niedokrwistością złośliwą, lub niedokrwistością Addisona-Biermera.

To przewlekła forma niskiego poziomu witaminy B12, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, jeśli nie została wykryta i leczona przez długi czas.

- Osoby z anemią złośliwą wytwarzają przeciwciało przeciwko czynnikowi wewnętrznemu, które niszczy każdy wytworzony czynnik wewnętrzny. Tak więc, bez żadnego czynnika wewnętrznego, który wiązałby się z pożywieniem, nie są w stanie wydobyć żadnej witaminy B12. Bez B12 organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek - wyjaśnia ekspertka.

Na chorobę Addisona-Biermera może zachorować każdy, jednak największą grupę ryzyka stanowią osoby po 60. roku życia. A wszystko za sprawą faktu, że to właśnie u starszych osób częściej dochodzi do zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, a to z kolei wpływa na wzrost ryzyka niedoboru witaminy B12.

- Najczęstszymi objawami niedokrwistości złośliwej są zmęczenie, utrata pamięci i problemy z koncentracją. Subtelny, niespecyficzny charakter początkowych objawów choroby może jednak utrudniać jej prawidłowe zdiagnozowanie. Jedno z badań przeprowadzonych wśród członków Pernicious Anaemia Society wykazało, że prawie połowa z nich została błędnie zdiagnozowana. Kolejne 20% czekało na właściwą diagnozę dwa lata lub dłużej. W przypadku wielu osób objawy były początkowo przypisywane intensywnemu trybowi życia lub diagnozowane jako stany lękowe lub depresja - podkreśla Heidi Seage.

Specjalistka zauważa także, że niedokrwistość złośliwa może prowadzić do uszkodzenia nerwów, ponieważ to właśnie witamina B12 jest kluczowa w procesie produkcji mieliny służącej do ochrony komórek nerwowych przed ich uszkodzeniem.

Anemia złośliwa - leczenie i nawracające problemy

Co gorsza, choć początkowo niedobór witaminy B12 może objawiać się mrowieniem stóp i dłoni oraz zaburzeniami koncentracji to z czasem dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwów. W przeszłości niedokrwistość złośliwa prowadziła do śmierci ze względu na brak wiedzy dotyczącej leczenia, stąd przydomek “złośliwa”.

Dziś kiedy niedobór witaminy B12 jest spowodowany niewłaściwą dietą, leczy się go za pomocą tabletek z witaminą B12 lub zastrzyków z hydroksykobalaminą. Jeśli z czasem dojdzie do poprawy, decyzją lekarza można kontrolować poziom witaminy B12 poprzez zmianę diety lub regularne przyjmowanie suplementów.

Natomiast w przypadku niedokrwistości złośliwej leczenie trwa całe życie. Wówczas pacjenci wymagają częstego zastrzyków, nawet co 8 do 12 tygodni, aby zastąpić witaminę B12. Jednak jak zaznacza Heidi Seage, pomimo kuracji wiele osób nadal doświadcza wyniszczających objawów lub ich nawrotów przed kolejnym zaplanowanym zastrzykiem. Dlatego konieczne są dalsze badania i znalezienie terapii, która umożliwi poprawę komfortu życia chorym na niedokrwistość Addisona-Biermera.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki