Nie potrafisz wypoczywać, nawet na urlopie. 6 rad od psychologa, jak "zresetować" głowę

2022-07-07 9:13

Wyjechać na urlop to jedno, a wypocząć na nim to drugie. Jeśli nie potrafisz oderwać się od telefonu, odczuwasz ciągłe, wręcz kompulsywne uczucie sprawdzania skrzynki mailowej, włączasz komputer tuż po przebudzeniu, a myśli krążą wokół tego, co dzieje się w firmie podczas twojej nieobecności – są to niepokojące objawy wskazujące na to, że nie umiesz odpoczywać. Jak zatem porządnie naładować baterie, zrelaksować się, a przede wszystkim przestać myśleć o pracy w czasie urlopu? To trudne wyzwanie, ale na szczęście jest kilka sposobów, które są pomocne w zatrzymaniu natłoku różnych myśli. O nich opowiada psycholog Marta Frankiewicz z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.

Mężczyzna spędzający urlop w domu
Autor: Getty Images

W obecnych czasach odpoczynek, choć brzmi to dość absurdalnie, to czynność, której trzeba się nauczyć. Dlatego, że życie w ciągłym biegu sprawia, że "wypoczywamy" w pośpiechu, myślimy, mówimy i wykonujemy obowiązki na czas. Gdzie jest w tym wszystkim chwila na to, żeby się zatrzymać i czerpać radość z tego, że jesteśmy "tu i teraz"? Zwykle brakuje nam czasu na to, żeby wygospodarować, choć kwadrans dla siebie w ciągu dnia.

Podobna sytuacja wygląda z urlopem, na który z reguły czekamy z wytęsknieniem. A później najczęściej jest tak, że podczas wolnych dni nie potrafimy oderwać myśli od pracy i odkleić się od urządzeń elektronicznych. Dlaczego nie potrafimy w pełni cieszyć się wypoczynkiem?

- Żyjemy w czasach, w których praca wyznacza nam kierunek w życiu. Co więcej, jest na tyle ważna, że zajmuje ona większość naszego czasu. Przez to też nie potrafimy efektywnie odpoczywać w czasie urlopu – nie możemy oderwać się od telefonu komórkowego, laptopa czy regularnie logujemy się do skrzynki pocztowej. W tym wszystkim największym zagrożeniem jest to, że urządzenia elektroniczne często używamy zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Z tego powodu też zaczyna się zacierać granica między pracą a sferą prywatną. Oznacza to, że życie zawodowe wkracza lub zastępuje nam czas, który powinniśmy poświęcić tylko sobie, rodzinie i przyjaciołom – wyjaśnia w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie psycholog Marta Frankiewicz z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.

Przyda się detoks od urządzeń elektronicznych

Jak to się mówi, "nie samą pracą człowiek żyje". Odpoczynek, szczególnie w sezonie letnim po kilku miesiącach intensywnej pracy, jest niezwykle istotny zarówno dla zdrowia, jak i dla umysłu. Reset od codziennego biegu pozwala nie tylko odbudować rezerwy energetyczne potrzebne do wydajnego działania, ale także obniża próg napięcia nerwowego. Jak więc skutecznie odciąć się od tej pracy na urlopie?

- Zalecany jest detoks od urządzeń elektronicznych, które często służą do celów służbowych i prywatnych. Są na szczęście różne sposoby, żeby temu zaradzić, np. blokowanie skrzynki e-mail na czas urlopu wraz z funkcją wysyłania automatycznej wiadomości do nadawcy z informacją o nieobecności. To jest dobre rozwiązanie, ponieważ między innymi tymczasowo ogranicza dostęp do poczty. Dzięki temu na wszystkie wiadomości można spokojnie odpowiedzieć po powrocie z wakacyjnego wypoczynku – mówi ekspertka.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

6 sposobów na to, by głowa odpoczęła podczas urlopu

Co można jeszcze zrobić, aby mieć więcej energii i skutecznie odpoczywać? Oto sześć złotych rad od psychologa Marty Frankiewicz, które warto zapamiętać:

  1. Zaplanować czas, czyli zastanowić się nad tym, co właściwie chcielibyśmy robić podczas urlopu i jak go spędzić, np. aktywnie (wędrówki, wyprawy rowerowe, uprawianie ekstremalnych sportów), na zwiedzaniu, a może wypoczynek będzie ograniczał się tylko do leżenia na plaży. Chodzi o to, aby plany odpowiadały temu, czego tak naprawdę potrzebujemy i na co mamy ochotę.
  2. Nie należy zostawiać niedomkniętych spraw zawodowych ani angażować się w dodatkowe projekty, aby nie myśleć o nich podczas urlopu. Dopięcie w pracy wszystkiego na ostatni guzik sprawia, że można z czystą głową czerpać przyjemność z odpoczynku i wyjazdu wakacyjnego.
  3. Bycie asertywnym, czyli wykształcenie umiejętności mówienia "nie" i stawiania granic w życiu zawodowym. Pracownik nie ma obowiązku odbierania telefonu ani odpisywania na wiadomości e-mail od szefa w czasie urlopu wypoczynkowego.
  4. Realizacja największych marzeń i pasji ma w sobie niebywale wielką siłę terapeutyczną. Urlop to świetna okazja, żeby odhaczyć na checkliście kolejne zrealizowane punkty, np. zdobycie dyplomu ukończenia kursu garncarskiego, wyjazd w ciepłe kraje czy nadrobienie zaległości w lekturach. Tym bardziej że takie aktywności, które są powtarzalne i skupiają naszą uwagę, np. szydełkowanie czy medytacja, odciągają nasze myśli od tego, co związane z pracą. Wpływają one pozytywnie na samopoczucie i nastrój.
  5. Skupienie się na "tu i teraz" oraz czerpaniu radości z drobnych rzeczy.
  6. Kolorowanie to wspaniała zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Antystresowe kolorowanki, czyli relaksacyjne malowanki są świetnym pomysłem, ponieważ pozwalają, choć na chwilę oderwać się od gonitwy myśli.

Slow life, czyli znajdź chwilę dla siebie

- Co ważne, nie liczmy na to, że jeśli w ciągu roku pojedziemy na dwa tygodnie urlopu, to zregenerujemy się na cały następny rok. Te przerwy muszą być znacznie częstsze i nie mówię o tym, żeby organizować tak długie wakacje trzy lub cztery razy w roku. Chodzi mi o to, aby w ciągu dnia znaleźć krótką chwilę dla siebie, 15-20 minut, i zrobić w tym czasie coś, co sprawia nam przyjemność. Wyłączyć się na moment od tego, co nas otacza, czyli od tego stresu i wiecznego pędu. Nawet wypicie kawy może być dobrą formą krótkiego odpoczynku – mówi Marta Frankiewicz.

Według psychologa włączenie "kwadransa dla siebie" do codziennej rutyny może być pomocne w walce z uczuciem wycieńczenia i nadmiernym obciążeniem pracą.

– Nie należy doprowadzać się do takiego stanu, w którym czujemy, że już nie mamy sił na nic i czekamy z wytęsknieniem tylko na urlop. Znalezienie chwili dla siebie w ciągu dnia przynosi wiele korzyści, np. niweluje ryzyko wystąpienia objawów wypalenia zawodowego czy objawów chronicznego zmęczenia – podsumowuje.