Masz te objawy? Możesz cierpieć na chorobę, którą ma co dziesiąty człowiek na świecie

2022-07-01 11:39

W The Lancet opublikowano wyniki jednego z największych na świecie badań dowodowych, dotyczących przewlekłej choroby nerek, które jednoznacznie wykazały, że cierpi na nią aż 10 proc. dorosłej populacji. Ponieważ rozwija się ona powoli, wiele osób może nie wiedzieć o tym, że choruje, a gdy pojawią się objawy, choroba może być już mocno zaawansowana - alarmują eksperci. Co powinno zwrócić twoją uwagę?

Masz te objawy? Możesz cierpieć na chorobę, którą ma co dziesiąty człowiek na świecie
Autor: Getty Images

Choroby nerek w początkowym stadium zwykle nie dają odczuwalnych objawów lub są one niespecyficzne - zwłaszcza choroby przewlekłe (do których należy również przewlekła choroba nerek, PChN), które rozwijają się i nasilają stopniowo. Jeśli pacjent nie bada się regularnie, do lekarza trafia dopiero, gdy dolegliwości są silne i nierzadko doszło już do niewydolności nerek. Na tym etapie możliwą opcją leczenia są jedynie dializy lub przeszczepienie nerki.

Na PChN choruje 10 proc. populacji

Częstotliwość występowania przewlekłej choroby nerek zbadała grupa międzynarodowych badaczy. Samo badanie również było międzynarodowe - uczestniczyło w nim 2,4 miliona pacjentów z PChN z dziewięciu krajów Europy, Izraela i Kanady. Naukowcy oszacowali w nim częstość występowania tej choroby, a także związane z nią koszty.

Stwierdzono, że PChN jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych i obecnie dotyka co dziesiątą osobę dorosłą. Dwie na trzy osoby, u których dzięki temu badaniu wykryto przewlekłą chorobę nerek, wcześniej nie było zdiagnozowanych - co naraziło ich na wysokie ryzyko powikłań, a także stanowiło znaczne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej.

Jak wyjaśnił profesor dr n. med. Navdeep Tangri z Wydziału Medycyny i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Manitoba w Kandzie: „Dotychczasowe szacunki dotyczące częstości występowania, skutków i kosztów PChN były bardzo zróżnicowane ze względu na ograniczone badania. Badanie CaReMe CKD jest jednym z największych, najdłuższych i najszerszych badań oceniających tę przewlekłą chorobę i uzupełniających materiał dowodowy. Wyniki podkreślają znaczący wpływ PChN na zdrowie publiczne oraz znaczenie wczesnego wykrywania i leczenia choroby dla poprawy życia pacjentów i obniżenia kosztów opieki zdrowotnej”.

Objawy przewlekłej choroby nerek. Co powinno niepokoić? 

Eksperci zgodnie wskazują, że rocznie umiera od 6 do 9 proc. pacjentów chorujących na PChN. Główną przyczyną wizyt w szpitalu i rosnących kosztów opieki zdrowotnej były w przypadku takich osób choroba nerek i choroby współistniejące, takie jak niewydolność serca. PChN zwiększa bowiem zapadalność na choroby sercowo-naczyniowe, i to one stanowią - zdaniem ekspertów - główną przyczynę zgonów osób chorujących na przewlekłą chorobę nerek.

Sprawdź, jak dbać o nerki

Alarmujący jest fakt, że - zgodnie z prognozami naukowców - w najbliższych latach liczba chorych na PChN wzrośnie. Chorobę tę można jednak leczyć - pod warunkiem jednak, że zostanie wykryta odpowiednio wcześnie.

Główne objawy przewlekłej choroby nerek to zmiana wyglądu i ilości oddawanego moczu, a także obrzęki i ból odczuwalny w dole pleców.  Początkowo jednak może ona przebiegać bezobjawowo - do chorób i objawów, które powinny zwrócić uwagę i skłonić do badań w kierunku PChN należą niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, utrata apetytu, osłabienie, a także nudności i wymioty.

Do wstępnego postawienia diagnozy wystarczą wyniki badań  przesiewowych, takich jak stężenie kreatyniny w surowicy, ogólne badanie moczu z osadem, oznaczenie albuminurii i stopnia przesączania kłębuszkowego (eGFR), a także USG układu moczowego.