Nie opuszczasz klapy po skorzystaniu z toalety? W takim razie musisz zobaczyć ten film

2022-12-13 13:19

Spłukiwanie ubikacji to czynność odruchowa. Ale istnieje dobry powód, by zrobić wtedy coś więcej, niż tylko naciśnięcie przycisku spłuczki: zamknąć klapę muszli klozetowej. Badacze przekonują, że jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z publicznej toalety.

Nie opuszczasz klapy po skorzystaniu z toalety? W takim razie musisz zobaczyć ten film
Autor: Getty Images Nie opuszczasz klapy po skorzystaniu z toalety? W takim razie musisz zobaczyć ten film

Spuszczając wodę w toalecie widzimy, jak nieczystości wędrują w dół, do kanałów ściekowych. Jednak ważniejsze jest to, czego  nie widzimy, a co w trakcie spłukiwania toalety nie opada, lecz unosi się.

To uwalniane podczas tego procesu mini kropelki aerozolu, zawierającego obecne w moczu i kale patogeny.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

To problem zwłaszcza w przypadku toalet publicznych

Bakteriami i wirusami możemy zarazić się w toalecie, czego dowiedli m.in. naukowcy badający drogi rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Nowe badania naukowców z University of Colorado Boulder pokazały jednak to zjawisko w zupełnie nowym świetle, a w dodatku zostało zarejestrowane na filmie, który można zobaczyć w internecie.

Badacze użyli skomplikowanego sprzętu fotograficznego i jasnozielonych wiązek światła emitowanych przez lasery ciągłe i pulsacyjne, by uchwycić  "mini chmury" kropel emitowanych w trakcie spłukiwania toalety. Krople te są mikroskopijne i nie sposób dostrzec ich ani nawet poczuć. Zarejestrowały je jednak czułe kamery użyte w trakcie eksperymentu.

Badacze zaobserwowali, że kropelki te poruszały się z prędkością 2 metrów na sekundę i w ciągu ośmiu sekund uniosły się na wysokość 1,5 metra nad muszlą klozetową. Cięższe szybko opadały, ale najlżejsze unosiły się nawet przez kilka minut.

To, jak twierdzą naukowcy, spory problem w przypadku toalet publicznych. Kropelki, które pozostają na takiej wysokości, wdychane są bowiem przez kolejne osoby korzystające z takiej toalety. Najdrobniejsze kropelki łatwiej prześlizgują się między włoskami w nosie, dzięki czemu przenoszone przez nie patogeny łatwiej mogą zainfekować organizm.

 „Jeśli czegoś nie widać, łatwo udawać, że to nie istnieje. Ale kiedy zobaczysz ten film, już nigdy nie pomyślisz o spłukiwaniu toalety w ten sam sposób” – powiedział w oświadczeniu John Crimaldi, główny autor badania, profesor inżynierii lądowej i środowiskowej. „Dzięki stworzeniu wizualnego obrazu tego procesu nasze badanie może odegrać ważną rolę w przekazywaniu wiadomości dotyczących zdrowia publicznego”. - stwierdził.

Opuść deskę dla zdrowia 

Celem tego badania było pokazanie samego procesu rozprzestrzeniania się mini kropelek wody w trakcie spuszczania wody. Jednak inne prace wykazały, że maleńkie cząsteczki wody mogą przenosić wiele patogenów.

Wśród nich jest m.in. wirus SARS-CoV-2, adenowirusy odpowiedzialne za szereg różnych infekcji układu oddechowego czy pokarmowego, a także norowirusy i rotawirusy wywołujące zakażenie układu pokarmowego, bakterie E.coli czy C. difficile będące przyczyną  groźnych zatruć, które niejednokrotnie wymagają leczenia szpitalnego.

W ograniczeniu zakażeń infekcjami, jakie wywołują, pomocny może być tak prosty zabieg, jak opuszczenie deski w toalecie jeszcze przed naciśnięciem przycisku spłukiwania wody.