Nawrocki zażył snusa na wizji? Minister zdrowia: „Promuje bardzo szkodliwy i nielegalny produkt”

2025-05-24 12:25

Minister zdrowia Izabela Leszczyna ostro komentuje zachowanie Karola Nawrockiego podczas debaty prezydenckiej. Jej zdaniem mógł promować snus – „bardzo szkodliwy, mocno uzależniający i nielegalny produkt”. Co to jest snus? Czy jest legalny w Polsce? Jakie są jego skutki uboczne i wpływ na zdrowie?

Nawrocki zażył snusa na wizji Minister zdrowia „Promuje bardzo szkodliwy i nielegalny produkt”
Autor: Tomasz Radzik / Super Express / Kadr z YouTube Nawrocki zażył snusa na wizji Minister zdrowia „Promuje bardzo szkodliwy i nielegalny produkt”

Podczas piątkowej debaty prezydenckiej Karol Nawrocki wykonał ruch, który natychmiast przykuł uwagę widzów i komentatorów. Kandydat wsunął coś do ust, zasłaniając twarz dłonią – a sieć zalała fala spekulacji. Sam Nawrocki stwierdził, że była to "guma do żucia", jednak jego sztab potwierdził, że chodziło o snus – produkt zawierający tytoń do stosowania doustnego, który w Polsce jest nielegalny. Paweł Szefernaker tłumaczył, że kandydat miał go zażyć, by „nie zasnąć podczas tyrad Rafała Trzaskowskiego”.

Reakcja opinii publicznej była natychmiastowa – temat błyskawicznie trafił na nagłówki, a sprawą od razu zainteresowała się Eska.pl. Debata o tym, czy snus jest legalny w Polsce, rozgorzała również w kontekście zdrowia publicznego i odpowiedzialności osób pełniących funkcje publiczne.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Snus - co to?

Snus to bezdymny produkt tytoniowy, który pochodzi ze Szwecji i jest popularny w krajach skandynawskich. Składa się z mielonego tytoniu, soli, wody oraz czasami substancji aromatyzujących. Snus jest dostępny w dwóch formach: luzem (lössnus) oraz w porcjowanych saszetkach (portionssnus), przypominających małe torebki herbaty. Użytkownik umieszcza porcję snusu pod górną lub dolną wargą, gdzie nikotyna wchłania się przez błonę śluzową jamy ustnej.

Co wziął Nawrocki? Ostrzeżenie minister zdrowia

Głos w sprawie zabrała minister zdrowia Izabela Leszczyna, która nie pozostawiła wątpliwości: produkt, który zażył Nawrocki, to nie guma nikotynowa, lecz snus – nielegalny i silnie uzależniający wyrób tytoniowy. „Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabrania produkcji i wprowadzania do obrotu tytoniu do stosowania doustnego. Takim produktem jest snus, który nie ma nic wspólnego z gumą nikotynową! (Czyżby Pan Nawrocki oszukiwał swój własny sztab?) Pewne jest, że kandydat #PiS na Prezydenta RP promuje bardzo szkodliwy, mocno uzależniający i nielegalny produkt przed milionami widzów, także niepełnoletnich.” – przypomniała w swoim wpisie na platformie X.

Czy snus jest legalny i co mówi prawo?

Zgodnie z polskimi przepisami oraz regulacjami unijnymi, snus jest produktem zakazanym – zarówno jego sprzedaż, jak i produkcja są w Polsce nielegalne. Produkt ten, choć popularny w krajach skandynawskich, nie został dopuszczony do obrotu na polskim rynku z uwagi na wysoką zawartość nikotyny i ryzyko silnego uzależnienia.

Deklaracja Nawrockiego, że „saszetka nikotynowa, którą zażył, jest dostępna w Żabce”, może więc wprowadzać w błąd opinię publiczną. Dostępne legalnie w Polsce są jedynie nikotynowe gumy lub plastry, zatwierdzone jako środki pomocnicze w rzucaniu palenia. Snus nie spełnia tych kryteriów.

Snus a guma nikotynowa – różnica jest zasadnicza.

Guma nikotynowa to produkt leczniczy, dostępny w aptekach i przeznaczony do wspomagania rzucania palenia. Tymczasem snus to wilgotny tytoń w saszetce, którego celem nie jest leczenie uzależnienia, ale dostarczenie nikotyny bez potrzeby palenia. Minister zdrowia jasno zaznaczyła, że porównywanie tych produktów to wprowadzanie opinii publicznej w błąd.

Tytoń - skutki uboczne i zagrożenia zdrowotne

Doustne przyjmowanie tytoniu może prowadzić do uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej, rozwoju stanów zapalnych dziąseł, a nawet nowotworów jamy ustnej i gardła. Ponadto regularne stosowanie snusu prowadzi do silnego uzależnienia – porównywalnego z paleniem papierosów.

Warto zaznaczyć, że nikotyna – niezależnie od formy podania – ma działanie toksyczne. Może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, podnosząc ciśnienie i zwiększając ryzyko zawału serca.

Poradnik Zdrowie Google News
QUIZ Zdrowotne sekrety naszych babć. Jak leczono choroby w PRL-u?
Pytanie 1 z 10
Co stosowano w PRL-u na przeziębienie zamiast leków?
Co nas czeka?
Internet dzieci. Szokujący raport dla rodziców! Co robią dzieci w sieci? | CO NAS CZEKA?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki