Nikotyna zawsze szkodliwa - również w nikotynowych plastrach, gumach i pastylkach

2009-11-18 9:58

Żucie tytoniu, gumy z dodatkiem nikotyny oraz ssanie pastylek z nikotyną stymuluje powstanie komórek nowotworu płaskonabłonkowego jamy ustnej - jednego z najczęściej występujących i najbardziej śmiertelnych na świecie.

Badania nad wpływem genu FOXM1 na rozwój komórek nowotworowych przeprowadziła grupa naukowców z Queen Mary University w Londynie, kierowana przez profesora Muy-Teck Teha. Wstępne badania wykazały, że obecność nikotyny w jamie ustnej aktywuje rakotwórcze zdolności tego genu i prowadzi do rozwoju komórek rakowych w obrębie jamy ustnej.

Nikotyna jest obecnie uważana za bezpieczną i nie powodującą raka substancję, która jest często stosowana w tytoniowych terapiach zastępczych, mimo coraz większej liczby dowodów na anty apoptotyczny efekt jaki wywołuje w komórkach jamy ustnej. Gumy do żucia i pastylki do ssania zawierające nikotynę oraz plastry nikotynowe powodują wysoką koncentrację nikotyny w jamie ustnej i na skórze. Równie niebezpieczne jest serwowanie drinków zawierających nikotynę. Powyższe badania wykazują, że nikotyna bezpośrednio wpływa na aktywację rakotwórczych zdolności genu FOXM1, dlatego należy ponownie rozpatrzeć stosowanie nikotyny w tytoniowych terapiach zastępczych.
Tytoń, również ten „terapeutyczny”, zawarty w gumach do żucia, pastylkach do ssania oraz pieprz betelowy, są głównymi czynnikami stymulującymi rozwój nowotworu płaskonabłonkowego. Jest on szóstym najczęściej występującym nowotworem na świecie. Średnia śmiertelność na przestrzeni pięciu lat od wystąpienia jest bardzo wysoka (ok. 50%) i nie spadła w ciągu ostatnich 50 lat. Głównym powodem tej sytuacji jest brak efektywnych metod diagnostycznych i prognostycznych, które mogłyby zapewnić odpowiednie metody leczenia we wczesnej fazie rozwoju nowotworu. Leczenie często wymaga przeprowadzenia skomplikowanych i ryzykownych zabiegów operacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jan
|

To nie nikotyna jest zła, tylko substancje smoliste powstające przy spalaniu. Jak by ktoś palił suszone liście sałaty to miałby taką samą szansę na raka jak palacz tytoniu.

katrin 20.2.2010.godz 23 .02
|

Jestem z Hamburga , niestety tak jest w Polsce na nic nie maja pieniedzy ! muj tata zmarl 3 tygodnie temu na raka jelita grubego , byl od poczatku zle leczony , bez lapowki i tak nic nie da sie zrobic .Tylko na to czekaja ja na swierze mieso , nie stety od nas sie nie doczekali ! Muj tata mial operacje w maju i juz po oporacji mial bardzo zla krew , a onkolog nie dal mu zastrzykow a moze lepiej powiedziec nie poinformowal go sa takie i karzy pacjet w czasie chemioterapi powinien je dostac sa bardzo drogie , ale to pacjeci powinni zadecydowac , czy je brac czy nie .Bo Polska i tak ich nie zrefunduje ! Polska medycyna jest najgorsz i ostatnja w Europie to skandal Lekarze w Berlinie jak zobaczyli wyniki mojego taty to powiedzieli ze On wogule nie byl leczony po operacji , oprocz podania Chemioterapi ,nie stety i oni juz nie mogli dla mojego taty nic zrobic , a co naj gorsze to moja mama byla byla u onkologa w srode i wiedzac o tym po informacji z Berlinem ze ma bardzo zle wyniki a krew jest tragiczna , onkolog na to no przciesz KREW JESZCZE NIE JEST TAKA ZLA moj tato zmarl w czwartek tyle o lekarzach w POLSCE , a ZA wizyty biora po 250 zl !!!!!!! Ostrzegam wszystkich kto ma raka jelita grubego szukajcie specjalistow ale odrazu powiem tak nie ma ich w LODZI a pan ADAM DZIKI nie jest rzadnym specjalista bo w POLSCE nie maja pojecia jak leczyc ta chorobe ludze po prostu umieraja jak nie maja pieniedzy MOJA mama byla swiatkiem rozmowy zona pacjeta zapatala sie mamy ile ona da na poczatek bo na o chyba 4 tys !!!!!! a moja mama na to NO TAK PANI DA 4TYS A TEN CO NIE MA TO BEDZE MOSIAL UMRZEC!!!!!!!!!!!!!! POLSKA JEST WSTYDEM DLA CALEGO NARODU tylko politycy rzra jak swine i o nic sie nie maetwja niech sie zainteresuja narodem EGOISCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na balangi maja pieniadze a dla biednych ludz nie ,ale na nich tez spadnie kara .

Dr.Gordon Theodor
|

Bardzo dobry mały artykulik. Każdy palacz tytoniu, który przez 3-4 tygodnie zaczyna mieć trudności z przełykaniem potraw, a nawet płynów, powinien natychmiast powiadomić swojego domowego lekarza. Przy podejrzeniu raka gardła pacjent będzie skierowany na dalsze badania. Tak przynajmniej postępujemy w Niemczech. Od lat 36 prowadzę własną Dzienną Klinikę Onkologii, mam również pacjentów z Polski, przeważnie z rakiem płuc albo z rakiem piersi. W przypadku wczesnego wykrycia raka (płuca, piersi, prostaty itp.), który nadaje się do leczenia operacyjnego, radzę nie zwlekać z decyzją, lecz n a t y c h m i a s t dać się operować. Normalnie stosowana pooperacyjna terapia to chemioterapia.CHEMIOTERAPIA jest szkodliwa, działa toksycznie na serce,nerki i inne narządy.Wypadanie włosów jest na porządku dziennym. W mojej Klinice stosuję wyłącznie biologiczne leczenie pooperacyjne, które nie ma żadnych ubocznych działań dla organizmu. Wiem od moich pacjentów z Polski, że takowe leczenie biologiczne nigdy nie jest przeprowadzane w Polsce. Brak sprzętu medycznego, odpowiednich preparatów farmeceutycznych potrzebnych do tej terapii oraz brak odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku (alternatywna medycyna) jest powodem niestosowania żadnych biologicznych terapii. A szkoda, bo wyniki są bardzo dobre, pacjent jest chroniony przed przerzutami komórek rakowych do organizmu.

BTS
|

Kilkadziesiąt lat wstecz gdy nie było komórek społeczeństwo nie żyło w ciągłym stresie i galopie nikt nie słyszał o alergii , szczepionkach ,chorobach cywilizacyjnych - to wpływ efekt uboczny mikrofal nikotyna przy mikrofali to małe piwko !!!!!!!!!!!!