Nawet pół miliona zgonów do marca? WHO martwi się sytuacją w Europie

2021-11-22 9:01

Światowa Organizacja Zdrowia obawia się o sytuację epidemiczną w Europie. Eksperci ostrzegają, że jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, to do marca może zostać odnotowanych 500 tys. kolejnych zgonów w wyniku COVID-19. Jak na wzrost zakażeń reaguje Europa?

nawet-pol-miliona-zgonow-do-marca-who-martwi-sie-sytuacja-w-europie
Autor: Getty Images

Jak podaje BBC, dyrektor regionalny WHO dr Hans Kluge apeluje o zwiększone noszenie maseczek, przyjmowanie szczepionek oraz wdrożenia podstawowych środków zdrowia publicznego i nowych metod leczenia, by pomóc w walce z obecnym wzrostem zachorowań.

Jako czynniki przyczyniające się do rozprzestrzenienia wirusa wskazał sezon zimowy, niewystarczający zasięg szczepień oraz dominację bardziej zakaźnego wariantu Delta w konkretnych regionach. Według dr Kluge obowiązkowe szczepienia powinny być postrzegane jako „ostatnia deska ratunku”.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Ze względu na rekordową liczbę przypadków oraz niski poziom szczepień Austria ogłosiła, że przyjęcie szczepionki przeciw SARS-CoV-2 stanie się wymogiem prawnym. Nowe przepisy w tym zakresie wejdą w życie dopiero w lutym, ponieważ nadal specjaliści pracują nad szczegółami dt. egzekwowania nowych ustaleń. W wyniku prac nad nowymi przepisami w Wiedniu protestowały dziesiątki tysięcy ludzi. W Rotterdamie w Holandii także wybuchły gwałtowne zamieszki w odpowiedzi na wprowadzenie nowych środków przeciwko COVID-19.

Inne kraje także wprowadzają nowe środki, reagując na wzrost liczby zakażonych. Ze względu na rekordowe wskaźniki infekcji w Europie, Czechy i Słowacja ogłosiły nowe ograniczenia dotyczące osób niezaszczepionych. Niemiecki minister zdrowia określił sytuację jako nadzwyczajną i nie wyklucza kolejnej krajowej blokady.

Brytyjski rząd konsekwentnie twierdzi, że nie planuje blokady na terenie Anglii, ale zapowiada, że może wprowadzić dodatkowe środki w celu ochrony Krajowej Służby Zdrowia (National Health Service, NHS). Mowa o obowiązkowych regułach stosowanych w niektórych zamkniętych obiektach, czyli paszportach COVID, noszenia maseczek czy zaleceniach pracy zdalnej.

W Polsce od początku pandemii w wyniku zakażenia zmarło ponad 80 tys. osób. Łącznie wykonano już ponad 40,5 mln szczepień.