Masz Unijny Certyfikat Covidowy? Sprawdź, jak przedłużyć jego ważność

2021-11-22 8:57

Ważność twojego Unijnego Certyfikatu Covidowego zostanie przedłużona o rok, jeśli przyjmiesz dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Trzecia dawka preparatu (lub druga w przypadku szczepionki J&J) jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.

certyfikat covidowy
Autor: Getty Images

Unijny Certyfikat Covid dostępny jest dla zaszczepionych pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w aplikacji m-obywatel. Osoby, które nie  korzystają z narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce podstawowej opieki zdrowotnej lub w punkcie szczepień.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że z dodatkowej dawki szczepienia przeciw COVID-19 mogą skorzystać pacjenci po 12. r.ż. z obniżoną odpornością, jednak decyzja o wydłużeniu ważności Unijnego Certyfikatu Covidowego zostanie podjęta po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Medycznej.

W piątek MZ rozpoczęło wysyłanie wiadomości tekstowych do pacjentów z informacją o możliwości zaszczepienia dawką przypominającą wraz z proponowaną datą szczepienia.

SMS o treści: "Dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych! Od (data) możesz zapisać się na dawkę przypominająca i wydłużyć o rok Twój certyfikat" otrzymało w piątek ponad 12 mln osób.

W dniu, w którym pacjent będzie mógł się zaszczepić, otrzymuje kolejnego SMS-a o treści: "Dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych! Możesz już zapisać się na dawkę przypominającą. Wydłuży to Twój certyfikat o rok. Zadzwoń pod bezpłatny numer 989" – tylko w piątek ministerstwo wysłało do 3,25 mln osób.