Myślała, że jest gruba. Prawda okazała się o wiele gorsza

2023-07-04 11:31

Kobieta była święcie przekonana, że cierpi na otyłość uważaną za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Od pewnego czasu jednak odczuwała silny ból w podbrzuszu. Zgłosiła się na badania kontrolne. Gdy lekarze odkryli przyczynę jej dolegliwości, nie mogli w to uwierzyć.

Myślała, że jest gruba. Prawda okazała się o wiele gorsza
Autor: Getty Images Myślała, że jest gruba. Prawda okazała się o wiele gorsza

Wyniki badań zaskoczyły lekarzy

To przypadek 52-letniej pacjentki z Włoch, która myślała, że ma problem z nadprogramowymi kilogramami. Ważyła 123 kilogramy. Początkowo organizm wysyłał jej subtelne objawy, ale rzuciła je na karb otyłości. Niestety, z czasem uskarżała się jednak na silny ból w okolicy podbrzusza oraz szereg innych objawów, m.in. uczucie pełności po posiłku, zaparcia, trudności z oddychaniem i zaburzenia chodu.

Uznała, że to czas, by w końcu skontrolować swój stan zdrowia. Lekarz skierował ją na badanie USG, czyli nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na dokładną ocenę narządów. Nie dowierzał, gdy otrzymał jej wyniki. Nadwaga nie była jednak przyczyną złego samopoczucia 52-latki.

Jak się okazało, u kobiety wykryto na jednym jajniku torbiel wielkości piłki lekarskiej. Ta patologiczna zmiana rozrosła się w ciągu 10 lat do potężnych rozmiarów, ponieważ zajmowała sporą część jamy brzusznej. Miała 40 centymetrów średnicy i ważyła niemal pięć kilogramów.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 11 Menopauza

Konieczna była pilna operacja

Lekarze podjęli decyzję o pilnej interwencji chirurgicznej w celu ratowania życia pacjentki. Kobietę zabrano na blok operacyjny. Zabieg o podwyższonym stopniu ryzyka trwał ponad 6 godzin. Odsączono z narośli 37 litów płynnej treści. Zmiana zrobiła poważne spustoszenie w jamie brzusznej. Lekarze musieli usunąć 52-latce macicę i jajniki, a następnie podjęli się rekonstrukcji jamy brzusznej.

W trakcie zabiegu kobieta straciła ponad 6 litrów krwi. Doszło także do zatrzymania akcji serca i niewydolności nerek. Po zakończeniu operacji Włoszka została przewieziona na oddział intensywnej terapii. Spędziła na nim miesiąc, gdzie jej stan zdrowia był stale monitorowany.

Torbiel jajnika, inaczej nazywany cystą, jest najczęstszą zmianą w narządach rodnych kobiet. Może mieć charakter łagodny (np. przetrwały pęcherzyk Graafa) lub złośliwy. Dlatego tak ważne są wizyty u ginekologa – regularne badania kontrolne pozwalają na wczesnym etapie wykryć ewentualne zmiany. Jak pokazuje, przypadek Włoszki, objawów torbieli jajników nie należy bagatelizować. Pęknięcie narośli niemal zawsze oznacza konieczność wdrożenia szybkiego leczenia chirurgicznego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki