Miała półmetrową torbiel. "Czułam się, jakbym była w ciąży z dziesięciorgiem dzieci"

2023-03-30 12:11

Młoda Amerykanka Allison Fisher zaczęła od kilku lat przybierać na wadze. Lekarze mówili jej, żeby kontrolowała masę ciała i nie dopuszczała do jej nadmiernego przyrostu. Jednak to nie pomagało. A nawet było coraz gorzej, ponieważ z biegiem czasu wystąpiły u niej inne dolegliwości, takie jak ból brzucha i wzdęcia. W końcu zdecydowała się na badania. Diagnoza okazała się wstrząsająca.

Allison Fisher
Autor: Screen z YouTube: News4JAX The Local Station Miała półmetrową torbiel. "Czułam się, jakbym była w ciąży z dziesięciorgiem dzieci"

Historię 20-letniej Allison Fisher, pochodzącej z Jacksonville w stanie Floryda, przytoczył portal Daily Mail. Gdy Allison miała 14 lat, zauważyła, że szybciej tyje. Zgłosiła się do lekarza, który zbadał ją i stwierdził, że dziewczyna musi po prostu zwracać baczniejszą uwagę na swoją wagę. Mimo to nowych kilogramów przybywało, a do tego doszły dodatkowe dolegliwości. Ból brzucha i wzdęcia mocno dawały się we znaki. Dostała też miesiączkę, która trwała przez kilka miesięcy i wcale nie wyglądało na to, by miała się skończyć.

Zdiagnozowano u niej torbiel jajnika

Kobieta czuła, że dzieje się coś niepokojącego, ale odkładała wizytę u lekarza. Jej opieszałość wynikała z tego, że nie miała ubezpieczenia zdrowotnego i obawiała się wysokich kosztów leczenia. Jednak w 2021 roku doszło do zdarzenia, które zmieniło jej podejście. Jej matka, Eileen, doznała wtedy poważnych problemów ze zdrowiem – wykryto u niej raka. To był dla 20-latki bardzo ważny sygnał, sugerujący, że sama powinna udać się jak najszybciej na badania.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Wyniki ujawniły, że Allison żyła przez kilka lat z guzem o wadzie prawie 50 kg. Miała torbiel jajnika (inaczej cystę), czyli zmianę, która ma postać pęcherzyka wypełnionego płynem. W pierwszych stadiach rozwoju nie powoduje dolegliwości, a rozpoznanie następuje zwykle podczas badania USG. Wykrytą zmianę u 20-latki oceniono w badaniu histopatologicznym. Wyszło, że cysta nie miała charakteru nowotworowego. 

Usunięto jej torbiel o wadze prawie 50 kg

Kobieta trafiła na stół operacyjny. Chirurdzy usunęli ogromnego guza za pomocą mało inwazyjnej techniki. Najpierw zrobili małe nacięcie, a później użyli ramion robota do wycięcia guza kawałek po kawałku. Torbiel wymusiła usunięcie jednego jajnika.

Mieszkanka Florydy wyznała w rozmowie dla telewizji News4Jax, że "była tym wszystkim naprawdę przerażona". – Przed operacją czułam się, jakbym była w ciąży z dziesięciorgiem dzieci. Nie mogłam leżeć na brzuchu, miałam wówczas wrażenie, że wszystkie moje organy są miażdżone – opowiedziała. 

Teraz Allison cieszy się, że pomyślnie przeszła operację. Stwierdziła, że interwencja chirurgiczna uratowała jej życie i sprawiła, że "znów może robić rzeczy, które mogą robić normalni ludzie". – Wreszcie mogę zobaczyć swoje stopy, a nie byłam w stanie tego zrobić od lat – dodała.

Wcześniej 20-latka ważyła 277 kg. Dzięki operacji i diecie schudła 97 kg. Allison dąży do tego, aby w niedalekiej przyszłości poddać się resekcji żołądka. To pomoże jej w utrzymaniu wagi.