Mięso w diecie jednak nie takie złe? Kobiety, które je spożywają, są mniej narażone na złamania
Dieta wegetariańska, która jest odpowiednio zbilansowana, może przynieść wiele korzyści. Niestety, jak pokazują najnowsze badania, ma również swoje wady. Uczeni dowiedli, że jest obarczona pewnym ryzykiem dotyczącym złamań w obrębie szyjki kości udowej. - Niepokoi fakt, że dieta wegetariańska często obfituje w mniej składników odżywczych, które są powiązane ze zdrowiem kości i mięśni - skomentował autor badania.
Złamania w obrębie szyjki kości udowej, określane potocznie "złamaniem biodra", dotyczą najczęściej osób w podeszłym wieku i są konsekwencją upadków. U kobiet dochodzi do nich częściej niż w przypadku mężczyzn, szczególnie po menopauzie, gdy spadek poziomu hormonu płciowego estrogenu prowadzi do osłabienia kości.
Tego typu załamania niosą za sobą duże ryzyko powikłań, wynikających z rozległości urazu i długotrwałego unieruchomienia. Jednymi z czynników temu sprzyjających są m.in. osteoporoza, wrodzona łamliwość i kruchość kości, choroby neurologiczne czy zła dieta. Grupa brytyjskich naukowców pod kierownictwem Jamesa Webstera z University of Leeds odkryła, że dieta wegetariańska może wpływać na zwiększenie ryzyka złamań szyjki kości udowej.
Dieta wegetariańska a złamanie w obrębie szyjki kości udowej
Zrealizowane badanie objęło 26 318 brytyjskich kobiet w średnim wieku z programu UK Women’s Cohort Study. Uczestniczki zostały podzielone na cztery grupy: regularnie spożywające mięso, jedzące mięso okazjonalnie, peskatarianki (w ich menu królują głównie pokarmy roślinne i ryby) oraz wegetarianki. Wśród ochotniczej 1 proc. stanowiły kobiety stosujące dietę wegańską.
Obserwacje trwały dwie dekady. W ciągu tego czasu odnotowano 822 przypadki złamań w obrębie szyjki kości udowej wśród ochotniczek. Badacze w tej analizie uwzględnili wiele czynników, np. wiek i palenie tytoniu, po czym doszli do wniosku, że spośród badanych grup wegetarianki są aż o 33 proc. narażone na ryzyko złamania w obrębie szyjki kości udowej. Jak wyjaśnili uczeni, może to wynikać z mniejszej zawartości białka (warunkującego budowę masy mięśniowej) w dietach bezmięsnych oraz możliwego niedoboru minerałów i witamin, np. B12, która odpowiada za prawidłowy wzrost i strukturę kości.
Autor badania: "Nie nawołujemy do porzucenia diet wegetariańskich"
Te doniesienia naukowe skomentował główny autor badania James Webster, który zawodowo związany jest z ośrodkiem badawczym School of Food Science and Nutrition w Leeds. Według niego wyniki badania podkreślają potencjalne obawy dotyczące złamania w obrębie szyjki kości udowej, zwłaszcza u kobiety, które w ogóle nie spożywają mięsa.
- Nie nawołujemy do porzucenia diet wegetariańskich. Dieta wegetariańska może znacznie różnić się w zależności od osoby i może być zdrowa lub niezdrowa, tak samo jako diety, które zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego. Jedynie niepokoi fakt, że dieta wegetariańska często obfituje w mniej składników odżywczych, które są powiązane ze zdrowiem kości i mięśni, takich jak białko, wapń i inne mikroelementy – wyjaśnił.
Zdaniem eksperta, to właśnie niskie spożycia tych składników odżywczych może prowadzić do obniżenia gęstości mineralnej kości i masy mięśniowej. W konsekwencji to może zwiększyć podatność na złamania w obrębie szyjki kości udowej.
Webster podkreśla, że należy przeprowadzić dalsze badanie, aby lepiej zrozumieć, jakie czynniki zwiększają ryzyko tego typu złamań. Chce, aby wyniki przyszłych analiz mogły pomóc ludziom w dokonywaniu zdrowych wyborów żywieniowych.