Miasto wyciąga pomocną dłoń do narkomanów. Pomysł może szokować

2021-12-01 12:40

W Stanach Zjednoczonych powstały dwa pierwsze ośrodki, w których będzie można pod nadzorem wstrzykiwać narkotyki osobom uzależnionym. Jak poinformował „New York Times”, celem działania placówek jest zmniejszenie liczby zgonów z powodu przedawkowania.

Osoba uzależniona od narkotyków.
Autor: Getty Images

Te dwa obiekty znajdują się w Nowym Jorku w części miasta East Harlem i Washington Heights. Władze miejskie określają je jako bezpieczne ośrodki zapobiegania przedawkowania (OPC), gdzie uzależnieni od narkotyków mogą otrzymać opiekę medyczną oraz korzystać z leczenia i usług społecznych.

Z informacji podanych przez gazetę „New York Times”, osoby uzależnione mogą przyjść z własnymi narkotykami do ośrodka. Wykwalifikowany personel medyczny zapewni im czyste igły, a w razie nagłej sytuacji nalokson, czyli silny antagonista receptorów opioidowych.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Przedsięwzięcie jest bezpieczne

Przedstawiciele biura burmistrza Billa de Blasio zabrali głos na temat tej inicjatywy. Ich zdaniem to przedsięwzięcie ma ograniczyć szkody zdrowotne w populacji narkomanów. Te obiekty są zlokalizowane w takich miejscach, aby zapobiegać zakażeniom wśród osób uzależnionych od narkotyków.

W tej sprawie wypowiedział się też sam burmistrz, stwierdzając, że działanie jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na rozwiązanie kryzysu opioidów. – Po szczegółowych badaniach wiemy, jaka jest właściwa droga ochrony najbardziej narażonych mieszkańców w Nowym Jorku i nie zawahamy się jej podjąć – dodał Billa de Blasio w rozmowie z gazetą „New York Times”.

Burmistrz podkreślił, że czuje się dumny z tego, że pokazuje innym miastom w Stanach Zjednoczonych mądrzejsze podejście do walki z narkomanią. 

Ta inicjatywa uratuje narkomanom życie

Wypowiedź Billa de Blasio uzupełnił miejski komisarz ds. zdrowia Dave A. Chokshi, który określił przedawkowanie jako zapalną sytuację w dziedzinie zdrowia publicznego. Według niego należy stoczyć jednoczesną batalię z pandemią COVID-19 oraz zjawiskiem narkomanii w Nowym Jorku

Jak powiedział Chokshi, zapewnienie ludziom bezpiecznej i pomocnej przestrzeni uratuje osobom uzależnionym życie i sprowadzi z ulicy, poprawiając ich jakość życia. Jak szacują władze miasta, te ośrodki mogą uratować 130 osób rocznie. 

W opinii przeciwników ośrodki wstrzykiwania narkotyków pod nadzorem są moralną porażką sankcjonującą ludzi szkodzących samym sobie. Poza tym powołują się na prawo federalne zakazujące prowadzenia miejsc, w których zażywa się narkotyki.

Nowy Jork prekursorem w walce z narkomanią

Lokalne radio WCBS stwierdziło, że „Nowy Jork jest pierwszym miastem w USA, które otworzyło oficjalnie ośrodki zapobiegania przedawkowaniu, a rozważały to m.in. Filadelfia i Seattle”. - Podobne centra są już w Kanadzie, Australii i Europie – dodało.

Jak podało radio, w 2020 roku zmarło ponad 2000 osób z powodu przedawkowania narkotyków w Nowym Jorku. 77 proc. zgonów wiązało się z fentanylem. Natomiast między styczniem a marcem tego roku odnotowano 596 zgonów. Władze miasta zwróciły uwagę, że od 2000 roku, czyli od momentu rozpoczęcia raportowania, NY ma do czynienia z największą liczbą zgonów z przedawkowania w jednym kwartale. 

Sonda
Zdarzyło ci się prowadzić "pod wpływem"?