Seks, narkotyki i geny: Postawy moralne mają wspólne podłoże genetyczne

2021-10-29 11:05

W ciągu ostatniej dekady psychologowie ewolucyjni sugerowali, że wiele postaw moralnych działa na rzecz promowania własnych interesów. Jednocześnie genetycy behawioralni wykazali, że wiele postaw moralnych ma podłoże genetyczne.

seks i narkotyki
Autor: Getty Images

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "Psychological Science" sugerują, że istnieje wspólna genetyczna podstawa odrzucenia przez daną osobę niezobowiązującego seksu i rekreacyjnego używania narkotyków. Badania te pomagają psychologom lepiej zrozumieć, w jaki sposób dziedziczność może mieć związek z niektórymi z naszych głęboko zakorzenionych wartości moralnych.

„Ludzie przyjmują zachowania i postawy, w tym pewne poglądy moralne, które są korzystne dla ich własnych interesów” – powiedziała Annika Karinen, badaczka z Vrije Universiteit Amsterdam w Holandii i główna autorka artykułu. „Ludzie mają tendencję do kojarzenia rekreacyjnego używania narkotyków z niezobowiązującym seksem. W związku z tym ludzie, którzy są mocno zorientowani na wysokie zaangażowanie w relacje seksualne, moralnie potępiają narkotyki, ponieważ czerpią korzyści ze środowisk, w których wysokie zaangażowanie seksualne jest normą”.

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Dotychczasowe badania wykazały, że otwartość na angażowanie się w niezobowiązujący seks jest częściowo wyjaśniona przez geny. Zespół badaczy postanowił sprawdzić, czy te same czynniki genetyczne mają wpływ na moralne poglądy na temat zażywania narkotyków, które jak wykazały badania - ściśle korelują z otwartością na niezobowiązujący seks.

Aby odróżnić czynniki dziedziczne od czynników środowiskowych, naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 8118 fińskich bliźniąt, aby sprawdzić, na ile są otwarte na zażywanie narkotyków i seks poza związkiem. Uczestnicy odpowiadali na pytania, które oceniały ich moralne poglądy na sytuacje, w których ludzie zażywali narkotyków dla zabawy, na przykład na imprezie lub z przyjaciółmi. Uczestnikom zadano również pytania, które oceniały ich otwartość na niezobowiązujący seks.

Odkryto, że poglądy moralne dotyczące zarówno narkotyków, jak i otwartości na niezobowiązujący seks są w około 50% dziedziczne, a pozostałe 50% można wyjaśnić wpływem środowiska.

Co więcej, około 75% związku między otwartością na niezobowiązujący seks a poglądami moralnymi dotyczącymi narkotyków tłumaczy się skutkami genetycznymi, a pozostała część – środowiskiem. 

„Te odkrycia sugerują, że efekty genetyczne, które wpływają na otwartość na niezobowiązujący seks, pokrywają się z tymi, które wpływają na poglądy moralne dotyczące narkotyków” – powiedziała Karinen. 

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki