Masz suchy czy mokry kaszel? Źle dobrany syrop może się skończyć zapaleniem płuc

2024-01-11 10:51

Syropy na kaszel tłumnie pojawiają się w reklamach, polecają je krewni i znajomi, a wiele z nich jest dostępna bez recepty. Niektóre osoby w razie infekcji sięgają też po syropy stosowane w czasie poprzedniej choroby. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne może być używanie niewłaściwego syropu na kaszel. Czym grozi źle dobrany syrop na kaszel?

Masz suchy czy mokry kaszel? Źle dobrany syrop może się skończyć zapaleniem płuc
Autor: GettyImages Masz suchy czy mokry kaszel? Źle dobrany syrop może się skończyć zapaleniem płuc

Rodzaje kaszlu - jak rozróżnić 

Kaszel suchy czy mokry? Co to znaczy kaszel krtaniowy? „Szczekający”? No właśnie. Kaszel kaszlowi nierówny i tak samo syropy na kaszel – mają różne przeznaczenie, bo różnie działają.

Źle dobierając i niewłaściwie stosując syropy, możemy pogorszyć swój stan, zamiast poprawić, a nawet nabawić się zapalenia oskrzeli i/lub płuc. Ponadto niektóre syropy są niewskazane dla pacjentów z innymi chorobami, np. osoby z astmą mogą doświadczyć duszności, zamiast swobodnego oddechu.

Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Dlatego wskazane jest, zamiast kaszleć i samodzielnie ratować się przypadkowym syropem, który ktoś nam polecił (ale nie lekarz) lepiej wybrać się do specjalisty, który osłucha i po wywiadzie medycznym, przypisze odpowiedni preparat.

Czym się różni kaszel mokry i suchy

Kaszel mokry to ten, w którego przebiegu czujemy zalegająca wydzielinę, która jest odkrztuszana. Dobrze dobrany lek sprzyja wydalaniu tej wydzieliny.

Źle dobrany syrop sprawi, że wydzielina zostanie w płucach czy oskrzelach, a to może spowodować namnażanie bakterii, nasilenie stanu zapalnego, a w konsekwencji zapalenie oskrzeli lub płuc. To natomiast stan, który wymaga antybiotykoterapii. Złym wyborem w tej sytuacji jest więc syrop hamujący oddech kaszlu.

W kaszlu suchym czuje się „swędzenie w gardle”, odchrząkiwanie bez wydzieliny i ataki kaszlu, które trudno powstrzymać. Syrop na suchy kaszel hamuje odruch kaszlu, natomiast ten na mokry – ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Jeśli pacjent nie ma zalegającej wydzieliny, syrop na kaszel mokry w niczym nie pomoże.

Bezpieczne – niezależnie od rodzaju kaszlu – są naturalne preparaty, jak syrop z cebuli, syrop z czarnego bzu, a także inhalacje z soli fizjologicznej czy soli morskiej. Warto dużo pić, żeby nawilżać gardło, zmniejszając uczucie swędzenia. Picie również ułatwia odkrztuszanie, gdyż sprzyja rozrzedzaniu wydzieliny.

Istotne jest również zachowanie optymalnego nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, gdyż powietrze zbyt suche, dodatkowo przesusza śluzówki i powoduje podrażnienie dróg oddechowych, a o to w sezonie grzewczym nietrudno. Należy też zadbać o wietrznie, jednocześnie nie narażając się na chłodne powiewy, czyli na czas wietrzenia zmieniając pomieszczenie.

Syrop na kaszel - skutki uboczne, niebezpieczne substancje

Należy też zwracać uwagę na obecność w środkach na kaszel czy przeziębienie takich substancji jak dekstrometorfan (DXM), kodeina, pseudoefedryna. Są to środki pobudzające. Mogą mieć wpływ na psychomotorykę, szczególnie dzieci i młodzieży.

Znane są również przypadki celowego przedawkowywania syropów na kaszel przez młodzież, która w ten sposób się odurza. Dlatego dbaj, aby preparaty ze wspomnianymi składnikami (podobnie jak inne farmaceutyki) były poza zasięgiem dzieci.

Jeśli zauważysz, że dziecko nadużywa syropu na kaszel i masz podejrzenie, że robi to w celach skorzystania z odurzających czy pobudzających właściwości danego preparatu, skorzystaj z profesjonalnej pomocy dla rodzin osób mających problemy z uzależnieniem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki