Tracisz siłę w rękach? To może być znak, że starzejesz się zbyt szybko

2022-11-17 13:47

Siła chwytu uważana jest za wskaźnik ogólnej witalności i jest mocno skorelowana z ogólnym stanem zdrowia. Okazuje się, że spełnia też inne zadanie. Dzięki niej można sprawdzić, jak szybko się starzejemy – tak twierdzą naukowcy z University of Michigan.

Zbliżenie na młodą kobietą w trakcie treningu
Autor: Getty Images Masz słabą siłę chwytu? To znaczy, że możesz starzeć się zbyt szybko

Starzenie się to złożony i wielopłaszczyznowy proces, który przebiega w różnym tempie w zależności od wielu czynników: genetycznych, środowiskowych, behawioralnych czy demograficznych. Stąd też każdy z nas przechodzi je inaczej. W tej kwestii grupa amerykańskich naukowców z University of Michigan dokonała ciekawego odkrycia. Według niej jednym ze wskaźników na sprawdzenie biologicznego wieku organizmu może być siła mięśni. Jest to wniosek płynący z analizy, która trwała blisko 10 lat.

W formie 24: błędy podczas treningu

Proces starzenia się a siła chwytu

Jak wyjaśnili badacze w publikacji na łamach czasopisma "Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle", jest wiele dowodów, które wskazują na zależność między niską siłą chwytu (osłabieniem mięśni) a wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi związanymi z procesem starzenia. – Biorąc pod uwagę te powiązania, siła chwytu została uznana za "biomarker starzenia się". Jednak ścieżki, które łączą siłę chwytu z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, pozostają niejasne – dodali.

W tym celu przeprowadzili obserwacje z udziałem 1274 osób. Grupa składała się z osób w wieku średnim i seniorów. Dzięki niej badacze uzyskali dane, na podstawie których mogli opracować model, który mógłby zobrazować zależności między wiekiem biologicznym a siłą chwytu. Użyli do tego trzech różnych zegarów epigenetycznych, które bazowały na ważnym mechanizmie w organizmie człowieka tzw. metylacji DNA. To ona decyduje o działaniu naszego DNA.

Ćwicz regularnie, jeśli chcesz zachować zdrowie

To wszystko pozwoliło wysnuć badaczom wniosek, że siła mięśni jest predyktorem długowieczności. Chodzi o to, że niska siła chwytu może uchodzić za silny wskaźnik chorób i śmiertelności. Ten wniosek skomentował autor badania dr Mark Peterson z University of Michigan, zaznaczając, iż są to pierwsze tak mocne dowody na biologiczny związek między osłabieniem mięśni a rzeczywistym przyspieszeniem wieku biologicznego.

Wyniki zatem sugerują, że silny chwyt może chronić przed wieloma powszechnymi chorobami związanymi z wiekiem. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zasad zdrowego stylu życia – odżywiać się zdrowo i regularnie uprawiać aktywność fizyczną.

- Dobre nawyki żywieniowe są bardzo ważne, ale myślę, że regularne ćwiczenia są najważniejszą rzeczą, jaką można dla siebie zrobić, aby zachować zdrowie przez całe życie - podsumował dr Peterson.