Maseczka na koronawirusa: jak ją prawidłowo nosić? Największe błędy

2020-04-15 11:24

By maseczka chroniła przed zakażeniem koronawirusem, musi szczelnie przylegać do twarzy - ale nie jest to jedyna zasada, jakiej trzeba przestrzegać. O czym jeszcze musisz pamiętać zakładając i nosząc maseczkę? Jakich błędów lepiej nie popełniać?

Maseczka na koronawirusa: jak ją prawidłowo nosić? Największe błędy
Autor: Getty Images O czym pamiętać gdy ubieramy maseczki.

Od 16 kwietnia zasłanianie twarzy stanie się obowiązkowe - dla tych osób, które będą robić to za pomocą maseczki, jej używanie stanie się codziennością. Ale żadna, nawet profesjonalna, maseczka nie ochroni, jeśli nie będzie właściwie użytkowana.

Dlatego nim jeszcze zaczniesz nosić maseczkę w miejscu publicznym, warto oswoić się z nią w domu: na przykład kilkakrotnie przećwiczyć jej poprawne zakładanie - bo to wcale nie jest takie proste.

Warto pamiętać, że sposób zakładania maseczki zależy od jej typu. Na przykład bardzo popularne obecnie jednorazowe maseczki chirurgiczne mają dwie strony: biała strona zawiera filtr i powinna przylegać do twarzy; strona kolorowa (zwykle zielona lub niebieska) znajduje się zaś przodem do świata.

Takie maseczki wyposażone są na górze w blaszkę, którą należy dogiąć w taki sposób, by szczelnie przylegała do górnej części nosa. Jeśli maseczka ma troczki, trzeba je zawiązać z tyłu głowy tak, by się nie zsuwały, a jeśli gumki - zaczepić je o uszy.

Przed założeniem maseczki koniecznie umyj ręce lub zdezynfekuj je preparatem na bazie alkoholu.

Bardzo ważne jest, by maseczka była prawidłowo założona - jak to zrobić poprawnie, pokazuje lekarz na poniższym filmie:

Jak zakładać i nosić maski - lekarz wyjaśnia

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Podstawową zasadą, jaka obowiązuje w trakcie noszenia maseczki jest to, że przez cały czas musi ona szczelnie zakrywać nos, usta i podbródek, musi też szczelnie przylegać do twarzy.

Maseczkę zmieniamy wówczas, kiedy zrobi się wilgotna lub mokra. Zawilgocona, nie spełnia już swojej funkcji ochronnej. W najprostszych jednorazowych maseczkach może to nastąpić już po piętnastu minutach; dobrej jakości maski profesjonalne można nosić nawet przez trzy godziny. 

Maskę trzeba zdjąć i wyrzucić od razu po powrocie do domu lub po wejściu do pracy; nie trzeba natomiast zmieniać ją na świeżą po wejściu do sklepu.

Zdejmując maseczkę nigdy nie dotykamy jej przedniej części, gdyż mogą na niej znajdować się wirusy: jeśli maska ma gumki, chwytamy za nie po obu stronach i delikatnie zdejmujemy, a jeśli troczki - rozwiązujemy je i zdejmujemy maskę.

Po zdjęciu maseczki również od razu trzeba umyć lub zdezynfekować ręce.

Czego bezwzględnie NIE WOLNO robić, nosząc maseczkę?

Źle założona lub nieprawidłowo noszona maseczka nie tylko nie chroni przed zakażeniem, ale sama może do niego doprowadzić. Dlatego nie popełniaj błędów, które opisujemy poniżej. 

Nie zakładaj jej na obfity zarost - nie będzie wtedy chronić skutecznie.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowało grafikę, na której wskazuje, jaki zarost nie powinien sprawiać problemów. Zgodnie z sugestiami ekspertów CDC brody, zwłaszcza te obfite, mogą sprawiać, że maseczka będzie odstawać, a przez szpary mogą przedostawać się wirusy. 

Broda - gafika CDC
Autor: Materiały prasowe

Nie dotykaj maski w trakcie noszenia.

Jeśli są na niej patogeny, w ten sposób przeniesiesz je na dłonie. Maseczki po założeniu nie wolno dotykać, ani poprawiać - jeśli jest to konieczne i dotkniesz maski w trakcie noszenia, od razu trzeba umyć lub zdezynfekować ręce.

Nie zsuwaj maski z twarzy, gdy z kimś rozmawiasz.

Mogą być na niej wirusy, które w ten sposób przeniesiesz na skórę. Jeśli głos przez maseczkę brzmi niezrozumiale, lepiej mówić trochę głośniej.

Nie odsłaniaj nosa.

W wielu maskach trudno jest oddychać, ale to znak, że maseczka założona jest prawidłowo. Jeśli naciągniesz maskę zbyt nisko i odsłonisz nos, zasłanianie ust nie ma już większego sensu.

Nie zostawiaj odsłoniętego podbródka.

Maska musi dokładnie opasać całą dolną i środkową część twarzy. 

Po zdjęciu maski nie odkładaj jej byle gdzie.

Badania wykazały, że na masce koronawirus może bytować nawet przez siedem dni. Dlatego ta jednorazowa musi od razu trafić do  kosza na odpady zmieszane, wielorazową zaś trzeba zdezynfekować lub wyprać.

Polecamy również: 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki