"Magiczna pigułka na kaca" już istnieje? Dotąd miała inne zastosowanie
Ciężki poranek na kacu po suto zakrapianej imprezie? Okazuje się, że można temu zaradzić. Na rynku dostępny jest lek, który łagodzi objawy kaca. Dotychczas miał inne przeznaczenie.
Kto z nas nie obudził się poturbowany objawami kaca niech pierwszy rzuci kamieniem. Ból głowy, suchość w ustach, mdłości, drżenie rąk, zmęczenie i brak apetytu to typowe objawy, jakie mu towarzyszą. Tuż po przebudzeniu pojawia się myśl: "po co była mi ta ostatnia kolejka?". Okazuje się, że jest na to sposób.
Naltrekson może obniżyć chęć na kolejnego drinka
Dotąd lek na kaca był obecny jedynie w marzeniach tych, którym zdarzyło się przeholować z alkoholem. Albo tak nam się wydawało. Niedawno odkryto nową właściwość leku o nazwie naltrekson, który wcześniej stosowano do długotrwałego leczenia osób uzależnionych od alkoholu.
Jak napisano w "The Sun": "działanie leku polega na blokowaniu hormonów szczęścia i zmniejszaniu euforii spowodowanej odurzeniem". Dzięki tej właściwości, naltrekson może obniżyć chęć na kolejnego drinka.
Teraz amerykańscy naukowcy odkryli, że lek ten może również przynieść korzyści osobom, mającym skłonności do upijania się.
Lek na kaca istnieje?
Badanie opublikowane w "American Journal of Psychiatry" wykazało, że 120 mężczyzn, którzy chcieli ograniczyć upijanie się, otrzymywało naltrekson, gdy odczuwali głód alkoholu lub przewidywali okres intensywnego picia.
Połowa mężczyzn z próby kontrolnej otrzymywała naltrekson, a połowa placebo. Ani uczestnicy badania, ani naukowcy nie wiedzieli, kto co otrzymał.
"Pod koniec 12-tygodniowego badania osoby, którym podawano naltrekson, zgłaszały, że przez sześć miesięcy rzadziej się objadały i spożywały mniej alkoholu niż osoby, którym podawano placebo" - czytamy w "The Sun".
Naukowcy są przekonani, że zażycie tabletki na godzinę przed spożyciem alkoholu, może pomóc złagodzić objawy kaca i/lub sprawić, że zwyczajnie wypijemy mniej.
Jeśli masz problemy z nadużywaniem alkoholu, możesz skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu uzyskania pomocy, skorzystać z lokalnych usług wsparcia lub pobrać na telefon aplikację, pomagającą utrzymać abstynencję. To najlepsze sposoby na odzyskanie kontroli nad własnym życiem.