Leki na nadciśnienie mogą chronić przed inną, powszechną chorobą

2021-11-12 16:56

Obniżenie wysokiego ciśnienia krwi jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Czy to możliwe? Naukowcy wyjaśniają.

Leki na nadciśnienie mogą chronić przed inną, powszechną chorobą
Autor: Getty Images

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu krążenia, która charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi. Pacjenci zmagający się z tą dolegliwością zażywają leki obniżające ciśnienie krwi. Przyjmowanie ich zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu, ale… do tej pory nie było wiadomo, czy dają one efekty w powstrzymaniu cukrzycy typu 2.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Najnowsze badania naukowe dostarczyły zaskakujących informacji. Według nich leki obniżające ciśnienie krwi mają większy zakres działania i mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Przeprowadzona analiza pod okiem naukowców z uniwersytetów w Oxfordzie i Bristolu obejmowała ponad 145 tys. osób z 19 randomizowanych badań klinicznych na całym świecie. W ramach obserwacji odkryli, że obniżenie ciśnienia krwi skurczowego o 5 mm Hg zmniejsza o 11 proc. ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Ten efekt można uzyskać dzięki stosowaniu leków obniżających ciśnienie krwi lub zmianie stylu życia.

Uczestnicy byli pod ciągłą obserwacją przez ponad 4 lata – u 9 883 osób rozwinęła się cukrzyca.

Leki obniżające ciśnienie krwi a cukrzyca

Zdaniem uczonych te badania dostarczają niezbitych dowodów na to, że podawanie pacjentom z grupy wysokiego ryzyka powszechnie dostępnych inhibitorów ACEI lub ARB może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Wyniki uzyskane z analizy danych genetycznych potwierdzają tę redukcję.

Osoby, u których stwierdzono uwarunkowania genetyczne do niższego poziomu ciśnienia krwi, miały o 12 proc. niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu do osób bez obciążeń genetycznych. Następnie naukowcy zbadali działanie pięciu głównych rodzajów leków na ciśnienie krwi. Stwierdzili, że inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) i blokery receptora angiotensyny II (ARB) miały najsilniejszy efekt ochronny, zmniejszając względne ryzyko rozwoju cukrzycy o 16 proc. Inne rodzaje leków obniżających ciśnienie krwi nie wykazały podobnego działania.  

Naukowcy sugerują, że istniejące leki, w szczególności inhibitory ACEI i ARB powinny być uwzględnione w planie leczenia niektórych pacjentów z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Co łączy cukrzycę i nadciśnienie?

Te najnowsze doniesienia naukowe skomentował profesor Sir Nilesh Samani, dyrektor medyczny organizacji British Heart Foundation, która sfinansowała badania. Według niego "cukrzyca i nadciśnienie są to dwa ważne i rosnące problemy, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia szeregu innych poważnych powikłań zdrowotnych, w tym zawałów serca". Jak dodał, "badania pokazują, że te dwie dolegliwości są ze sobą powiązane i że obniżenie ciśnienia krwi może być potężnym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę". Do tego powszechnie dostępne leki obniżające ciśnienie krwi mogą mieć bardzo różny wpływ na ryzyko cukrzycy.

Wyniki badania opublikowane zostały w recenzowanym czasopiśmie ogólnomedycznym "Lancet".

Nadcisnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 7
O jakiej wartości ciśnienia tętniczego mówi się, że jest idealna?
Nadcisnienie