Lek pozwala schudnąć nawet o 24 kg. Efekty podobne do wyników chirurgii

2022-06-07 10:12

Jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka wielu chorób jest otyłość. Skala, jaką przybiera ten problem, jest naprawdę poważna. Nowe badania nad innowacyjnym lekiem wykazały ponad 20-procentową utratę masy ciała u osób zmagających się z tą chorobą.

otyła kobieta z lekarzem
Autor: Getty Images

Otyłość jest schorzeniem, które wymaga skutecznych opcji leczenia. To choroba przewlekła, spowodowana zaburzeniami mechanizmów kontrolujących masę ciała. Owe zakłócenia mogą być związane z czynnikami genetycznymi, behawioralnymi, społecznymi, środowiskowymi i rozwojowymi.

Tirzepatyd – co to za lek?

Pierwszy eksperymentalny lek w badaniu trzeciej fazy zapewnił średnio ponad 20-procentową utratę masy ciała u osób z otyłością. Tirzepatyd jest preparatem, który reprezentuje nową klasę leków badanych w leczeniu cukrzycy. To pojedynczy peptyd, który aktywuje w organizmie dwa hormony inkretynowe - GIP i GLP-1. Tirzepatyd jest podawanym raz w tygodniu receptorem GIP i agonistą receptora GLP-1, który został zatwierdzony przez FDA pod nazwą Mounjaro.

Lek integruje działanie obu inkretyn w jedną nową cząsteczkę. Jest hormonem, który może uzupełniać działanie agonistów receptora GLP-1. W badaniach przedklinicznych wykazano, że GIP zmniejsza spożycie pokarmu i zwiększa wydatek energetyczny, co prowadzi do redukcji masy ciała.

W połączeniu z agonizmem receptora GLP-1, GIP może skutkować większym wpływem na markery dysregulacji metabolicznej: masy ciała, glukozy i lipidów. Stosowany w formie zastrzyku lek - w wieloośrodkowym, randomizowanym i podwójnie zaślepionym badaniu klinicznym - pomógł stracić uczestnikom nawet ponad 20 proc. masy ciała, czyli maksymalnie ok. 24 kg.

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Efekty zbliżone do operacji

W analizach wzięło udział 2539 dorosłych z otyłością lub nadwagą i co najmniej jedną chorobą współistniejącą taką jak nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, obturacyjny bezdech senny lub chorobą sercowo-naczyniową. Badany preparat był stosowany przy diecie o obniżonej kaloryczności oraz zwiększonej aktywność fizycznej u osób dorosłych bez cukrzycy typu 2. Średnia wyjściowa masa ciała ochotników wynosiła 104,8 kg.

Uczestnicy przyjmujący tirzepatyd osiągnęli średnią redukcję masy ciała o 15 proc. przy stosowaniu dawki 5 mg, o 19,5 proc. przy przyjmowaniu 10 mg oraz 20,9 proc. przy zastosowaniu dawki 15 mg, w porównaniu z grupą placebo (3,1 proc.).

Dr Louis J. Aronne, który brał udział w badaniach, podkreśla, że "tirzepatyd zapewnił imponującą redukcję masy ciała, co może stanowić ważny krok naprzód w pomaganiu partnerom pacjentów i lekarzy w leczeniu tej złożonej choroby". Zdaniem naukowców ogólny profil bezpieczeństwa i tolerancji preparatu był podobny do innych terapii zatwierdzonych w leczeniu otyłości. Najczęściej zgłaszane zdarzenia niepożądane na ogół były łagodne i umiarkowane, zwykle występujące w okresie zwiększenia dawki.

U osób leczonych tirzepatydem najczęściej pojawiały się nudności, biegunka, wymioty i zaparcia.

Cena za utratę zbędnych kilogramów

Dla wielu osób przeszkodą w stosowaniu leku może okazać się cena. Tego typu preparaty rzadko są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Rzecznik firmy "Lilly" potwierdził, że cena katalogowa wynosiłaby 974,33 USD tygodniowo niezależnie od dawki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki