Lek pozwala schudnąć nawet o 24 kg. Efekty podobne do wyników chirurgii

2022-06-07 10:12

Jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka wielu chorób jest otyłość. Skala, jaką przybiera ten problem, jest naprawdę poważna. Nowe badania nad innowacyjnym lekiem wykazały ponad 20-procentową utratę masy ciała u osób zmagających się z tą chorobą.

otyła kobieta z lekarzem
Autor: Getty Images

Otyłość jest schorzeniem, które wymaga skutecznych opcji leczenia. To choroba przewlekła, spowodowana zaburzeniami mechanizmów kontrolujących masę ciała. Owe zakłócenia mogą być związane z czynnikami genetycznymi, behawioralnymi, społecznymi, środowiskowymi i rozwojowymi.

Tirzepatyd – co to za lek?

Pierwszy eksperymentalny lek w badaniu trzeciej fazy zapewnił średnio ponad 20-procentową utratę masy ciała u osób z otyłością. Tirzepatyd jest preparatem, który reprezentuje nową klasę leków badanych w leczeniu cukrzycy. To pojedynczy peptyd, który aktywuje w organizmie dwa hormony inkretynowe - GIP i GLP-1. Tirzepatyd jest podawanym raz w tygodniu receptorem GIP i agonistą receptora GLP-1, który został zatwierdzony przez FDA pod nazwą Mounjaro.

Lek integruje działanie obu inkretyn w jedną nową cząsteczkę. Jest hormonem, który może uzupełniać działanie agonistów receptora GLP-1. W badaniach przedklinicznych wykazano, że GIP zmniejsza spożycie pokarmu i zwiększa wydatek energetyczny, co prowadzi do redukcji masy ciała.

W połączeniu z agonizmem receptora GLP-1, GIP może skutkować większym wpływem na markery dysregulacji metabolicznej: masy ciała, glukozy i lipidów. Stosowany w formie zastrzyku lek - w wieloośrodkowym, randomizowanym i podwójnie zaślepionym badaniu klinicznym - pomógł stracić uczestnikom nawet ponad 20 proc. masy ciała, czyli maksymalnie ok. 24 kg.

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Efekty zbliżone do operacji

W analizach wzięło udział 2539 dorosłych z otyłością lub nadwagą i co najmniej jedną chorobą współistniejącą taką jak nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, obturacyjny bezdech senny lub chorobą sercowo-naczyniową. Badany preparat był stosowany przy diecie o obniżonej kaloryczności oraz zwiększonej aktywność fizycznej u osób dorosłych bez cukrzycy typu 2. Średnia wyjściowa masa ciała ochotników wynosiła 104,8 kg.

Uczestnicy przyjmujący tirzepatyd osiągnęli średnią redukcję masy ciała o 15 proc. przy stosowaniu dawki 5 mg, o 19,5 proc. przy przyjmowaniu 10 mg oraz 20,9 proc. przy zastosowaniu dawki 15 mg, w porównaniu z grupą placebo (3,1 proc.).

Dr Louis J. Aronne, który brał udział w badaniach, podkreśla, że "tirzepatyd zapewnił imponującą redukcję masy ciała, co może stanowić ważny krok naprzód w pomaganiu partnerom pacjentów i lekarzy w leczeniu tej złożonej choroby". Zdaniem naukowców ogólny profil bezpieczeństwa i tolerancji preparatu był podobny do innych terapii zatwierdzonych w leczeniu otyłości. Najczęściej zgłaszane zdarzenia niepożądane na ogół były łagodne i umiarkowane, zwykle występujące w okresie zwiększenia dawki.

U osób leczonych tirzepatydem najczęściej pojawiały się nudności, biegunka, wymioty i zaparcia.

Cena za utratę zbędnych kilogramów

Dla wielu osób przeszkodą w stosowaniu leku może okazać się cena. Tego typu preparaty rzadko są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Rzecznik firmy "Lilly" potwierdził, że cena katalogowa wynosiłaby 974,33 USD tygodniowo niezależnie od dawki.