Lek na depresję za chwilę będzie niedostępny. Producent nie planuje dalszych dostaw

2022-07-05 11:31

Ważny lek wykorzystywany w leczeniu zaburzeń depresyjnych lada moment będzie niedostępny w aptekach. Producent leku potwierdził, że kolejne dostawy nie są planowane na polski rynek. Dla pacjentów, którzy go przyjmują, oznacza to prawdopodobnie zmianę terapii i dobór odpowiedniego zamiennika.

Lek na depresję za chwilę będzie niedostępny. Producent nie planuje dalszych dostaw
Autor: Getty Images

Velafax jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń depresyjnych, zapobieganiu nawrotom choroby oraz występowaniu nowych stanów depresyjnych. Wykorzystuje się go w terapii zarówno u pacjentów hospitalizowanych, jak i leczonych ambulatoryjnie. Jednak każdy kto stosuje ten lek, musi skonsultować się z lekarzem, ponieważ jak podaje portal gdziepolek.pl: "Nie są na ten moment planowane nowe dostawy leku Velafax i Velafax XL do Polski".

Kiedy stosuje się Velafax?

Velafax ma postać tabletek. Stosuje się go w schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego takich jak depresja, fobia społeczna i zaburzenia lękowe. Substancją czynną preparatu jest wenlafaksyna.

Właśnie wenlafaksyna jest odpowiedzialna za działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, stosuje się ją w różnych typach depresji. Uważa się, że mechanizm działania przeciwdepresyjnego wenlafaksyny u ludzi związany jest z jej zdolnością nasilania aktywności neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Leku nie zaleca się osobom poniżej 18. roku życia.

Poradnik Zdrowie: depresja lekooporna

Czy lek ma zamiennik?

Decyzja producenta wymusza na pacjentach, którzy przyjmują lek, zastosowanie zamiennika. Jednak jak czytamy na portalu gdziepolek.pl: "Produkty o tej samej nazwie międzynarodowej i postaci nie muszą być swoimi zamiennikami, ponieważ o zastosowaniu leku decyduje również zawartość substancji aktywnej (dawka leku)".

Nawet jeśli dawka substancji i postać leku są te same, nie daje to pacjentowi gwarancji, że środek sprawdzi się u niego. Wynika to, chociażby z faktu, że niektóre osoby mogą być uczulone na inne substancje pomocnicze zawarte w zamienniku. Dlatego, jeśli przyjmujesz Velafax, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem, ponieważ tylko specjalista będzie w stanie dobrać odpowiedni dla ciebie lek.