Ten lek nie ma zamienników, a prawie zniknął z aptek. Nowych dostaw już nie będzie

2022-06-30 6:47

W aptekach pojawiły się problemy z dostępnością kolejnego leku, tym razem kardiologicznego - przepisywanego m.in. pacjentom z zaburzeniami rytmu serca i z nadciśnieniem tętniczym. Zapasy tego leku są już na wyczerpaniu, a producent nie przewiduje kolejnych dostaw. Ogromnym problemem dla pacjentów może być fakt, że lek ten nie ma zamienników, dlatego może być konieczna zmiana sposobu leczenia.

Ten lek nie ma zamienników, a prawie zniknął z aptek. Nowych dostaw już nie będzie
Autor: Getty Images

Chodzi o lek Atenolol Sanofi 25 oraz Atenolol Sanofi 50. Lek ma postać tabletek, a jego substancją czynną jest atenolol, który wybiórczo blokuje receptory beta1-adrenergiczne w sercu. Przepisywany jest pacjentom kardiologicznym w celu leczenia nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, zaburzeń rytmu z szybką czynnością serca, a także zawału mięśnia sercowego (do wczesnej interwencji w ostrej fazie zawału.

Nowych dostaw już nie będzie

Pierwsze problemy z kupieniem leku Atenolol Sanofi pojawiły się niespełna dwa tygodnie temu i od tego czasu stopniowo się nasilały. Obecnie lek dostępny jest w niewielkiej ilości w wybranych aptekach na terenie Polski. Jego zapasy szybko się wyczerpują. Jak poinformował portal gdziepolek.pl: "Zgodnie z informacją od producenta sprzedaż leku Atenolol Sanofi 25 oraz  Atenolol Sanofi 50 została zakończona w marcu br. Aktualnie wyczerpał się już zapas leku w hurtowni farmaceutycznej i nie przewiduje się nowych dostaw".

To problem dla wielu chorych

Co powinni zrobić pacjenci, którzy na stałe przyjmują lek Atenolol Sanofi? Jak czytamy na portalu gdziepolek.pl, był to jedyny na polskim rynku lek z tą substancją czynną. Jednak: "Pocieszający może być fakt, że atenolol należy do obszernej grupy selektywnych leków beta-adrenolitycznych tzw. beta-blokerów. Są one powszechnie stosowane w zaburzeniach rytmu serca, nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca i wielu innych, zatem istnieje możliwość zmiany leczenia na równie skuteczne. Konsultacja z kardiologiem w tej sytuacji jest niezbędna, ponieważ zmiana leczenia obejmie zamianę substancji czynnej. "  - napisano na gdziepolek.pl

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie