Kto jest narażony na niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi? Sprawdź!

2021-10-01 12:44

Mężczyźni po 50. roku życia i kobiety w podeszłym wieku mają częściej niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi mimo stosowania leków. O najnowszych wynikach badań poinformowali naukowcy.

Czy wiesz jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze? Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę
Autor: Getty Images

Kontrola ciśnienia tętniczego (ang. blood pressure, BP) to poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego. Według najnowszych badań kobiety w wieku 70 lat i starsze oraz mężczyźni powyżej 50. roku życia nie powinni lekceważyć wykonywania pomiarów ciśnienia krwi.

Z danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego (AHA) wynika, że prawie połowa dorosłych ma wysokie ciśnienie krwi (inaczej nadciśnienie tętnicze), które zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, chorób nerek i innych dolegliwości. Nadciśnienie tętnicze można rozpoznać, jeśli średnia wartość ciśnienia tętniczego w pomiarze całodobowym jest równa lub wyższa od 130/85 mm Hg.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Naukowcy analizowali dane medyczne osób, które wzięły udział w programie badań ankietowych National Health and Nutrition Examination Survey w latach 1990-2018. Ponad 13 tys. osób stosowało leki na nadciśnienie. Uczeni wywnioskowali, że 34 proc. uczestników miało niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi.

Schorzenie dotyka mężczyzn i kobiet

Według nich kobiety i mężczyźni w wieku 50-69 lat występuje znaczne prawdopodobieństwa wystąpienia niekontrolowanego wysokiego ciśnienia krwi. Zauważyli jednak różnice w innych grupach wiekowych – w porównaniu z kobietami wyszło, że mężczyźni: 

  • w wieku 20-29 lat mieli o 59 proc. większe prawdopodobieństwo wystąpienia niekontrolowanego wysokiego ciśnienia,
  • w wieku 30-39 lat mieli o 70 proc. większe prawdopodobieństwo wystąpienia niekontrolowanego wysokiego ciśnienia,
  • w wieku 40-49 lat mieli o 47 proc. większe prawdopodobieństwo wystąpienia niekontrolowanego wysokiego ciśnienia.

Natomiast kobiety w wieku 70-79 lat oraz w wieku 80 lat i starsze były o 29 proc. i o 63 proc bardziej narażone na występowanie tego schorzenia.

Główny autor badania dr Aayush Visaria stwierdził, że istnieje potrzeba budowania i zwiększania świadomości na temat nadciśnienia wśród pacjentów.

Naukowcy podzielili się wynikami badania podczas wydarzenia „Hypertension Scientific Sessions 2021”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki