Koronawirus zmutował: co nam teraz grozi?

2020-04-08 10:55 Ada Mazurek, PAP

Z najnowszych danych wynika, że koronawirus zmutował i obecnie mamy dwie jego odmiany. Czym się różnią? Który jest bardziej zaraźliwy? Sprawdźcie, co już wiedzą naukowcy.

Rządowa gazeta „Viet Nam News” pisze o odkryciu naukowców z Wietnamu - zauważono istotne różnice między wirusem obecnym w krajach Azji, a tym, który atakuje w Europie. Skąd te dane?

Otóż wietnamscy naukowcy wyizolowali wirusa, którym zakazili się tamtejsi pacjenci podróżujący z Europy. Porównano go z analogicznie wyizolowanym wirusem występującym u pacjentów z kraju. I znaleziono różnice.

Także na Uniwersytecie Pekińskim i w Instytucie Pasteura w Szanghaju trwają badania nad mutacjami wirusa. Po przebadaniu genomu pobranego od 103 chorych naukowcy odkryli mutacje w dwóch miejscach. Na tej podstawie wysnuli przypuszczenie, że wirus zdążył zmutować do dwóch szczepów - "L" i "S". 

Polecamy: Koronawirus nie jest jedyny: co na nas czyha w topniejących lodowcach?

Dr Le, czuwająca nad badaniami w Wietnamie, powiedziała, że niezbędne są dalsze badania, aby ustalić, który z wirusów jest bardziej zaraźliwy. Odkrycie zmian w wirusie może być pomocne przy opracowaniu szczepionki. 

Zdaniem dr. Stephena Griffina z Instytutu Badań Medycznych w Leeds i Microbiology Society to, że wirus po przekroczeniu bariery gatunkowej mógł zmutować, by lepiej przystosować się do nowego gospodarza nie jest niczym zaskakującym.

Dr Bharat Pankhania z Exeter Medical School twierdzi z kolei, że przyczyną mutacji może być błąd w replikacji, który bardzo często zdarza się u wirusów RNA. Na takim też stanowisku stoją też władze WHO, które podkreślają, że różnica między typami "S" i "L" jest na razie bardzo niewielka i póki co nie można mówić o osobnych szczepach ani o tym, że jeden jest bardziej niebezpieczny od drugiego.

Gdzie obecnie jest koronawirus? Jak wygląda mapa zachorowań? Zobaczcie:

Polecamy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE