Jak robić zakupy podczas epidemii koronawirusa. Kluczowe zasady

2020-04-07 12:13

Wyjście na zakupy w czasie pandemii przypomina wyjście sapera na pole minowe. Jest mnóstwo zasad i obostrzeń - wszystko to ma na celu uchronienie cię przed zagrożeniem i zarażeniem koronawirusem. I oczywiście, jeśli jesteś bezobjawowym nosicielem, pewne zasady uchronią innych. Ale do rzeczy.

Dezynfekcja rąk
Autor: Getty Images Dezynfekcja rąk

Jak to jest z tymi zakupami chcecie wiedzieć? Najlepiej zostać w domu i robić je najrzadziej jak to możliwe. Ale jeśli już musimy wyjść to... unikajmy innych. Poważnie! Tłum to najgorsze, co może być - skupisko ludzi oznacza dużą ilość wirusów i bakterii, a w efekcie zwiększa ryzyko zakażenia. 

Na szczęście weszły specjalne obostrzenia, które zabraniają skupisk ludzi. 

Przyjdź sam

Poważnie - nie zabieraj do sklepu całej rodziny! Utrudnia to pracę kasjerom i ochronie oraz innym kupującym - obecnie nie może być dużo ludzi w sklepie. Dlatego do sklepu idź w pojedynkę. Bądź jak saper na polu minowym! 

Załóż jednorazowe rękawiczki

Możesz mieć swoje, ale w każdym sklepie są dostępne jednorazowe rękawiczki z folii. Wyrzuć je od razu po wyjściu ze sklepu. Pamiętaj, że zdejmowanie rękawiczek jest ważne. Ich niewłaściwe ściągnięcie może sprawić, że wirus zostanie na twoich dłoniach.

Zobacz, jak poprawnie ściągnąć rękawiczki: Trudna sztuka zdejmowania rękawiczek

Wyrzuć rękawiczki do kosza w sklepie. 

Rękawiczki lateksowe
Autor: Getty Images Rękawiczki lateksowe

Dotykaj tego, co musisz

Tak. Dokładnie tak - wybieraj wzrokiem, a do ręki bierz tylko to, co chcesz kupić. Nie "obmacuj" wszystkiego - i ty będziesz bezpieczniejszy, i inni. 

Przestrzeń!

Personal space - mówi ci to coś? Zachowaj odstęp. Nie podchodź do pracowników sklepu, stój grzecznie w kolejce w odległości przynajmniej 1,5 metra od innych. Pytaj z daleka, jeśli musisz. 

W sklepach są specjalne linie wyznaczające granice. Nie przekraczaj ich.

Bezpieczny dystans
Autor: Getty Images Bezpieczny dystans

A może przez internet?

To wcale nie jest zła opcja. Czasem można zamówić więcej i właśnie przez internet! 

Godziny dla seniorów

Pamiętaj, że 2 godziny dziennie (od 10 do 12) to czas zarezerwowany tylko dla seniorów, osób powyżej 65. roku życia. Jeśli robisz zakupy dla starszej sąsiadki możesz wtedy wejść do sklepu, ale za okazaniem legitymacji wolontariusza. 

Pomagajmy sobie nawzajem!

Zakupy dla sąsiadki
Autor: Getty Images Zakupy dla sąsiadki

Zdezynfekuj się!

Większość sklepów stosuje się do obowiązku odkażania wózków i koszyków sklepowych oraz udostępnia klientom płyn do odkażania rąk. Korzystaj z niego - najlepiej przed i po wyjściu ze sklepu, jak już poprawnie zdejmiesz rękawiczki ochronne. 

Polecamy także:

Sprawdź także, czy możesz być zarażony koronawirusem: