Kilka porad dla dłuższego życia. Specjalista uchyla rąbka tajemnicy

2024-05-18 10:32

Kto z nas nie marzy o długim życiu? Istnieje wiele sposobów, by przeżyć więcej lat. Specjalista postanowił podzielić się swoimi radami na długowieczność. Wystarczy o nich pamiętać, by życie było znacznie dłuższe niż przeciętnie.

Kilka porad dla dłuższego życia. Specjalista uchyla rąbka tajemnicy
Autor: fot. Getty Images Kilka porad dla dłuższego życia. Specjalista uchyla rąbka tajemnicy

Porady dla długiego i zdrowego życia. Specjalista zdradza

Certyfikowany dermatolog Charles Puza postanowił podzielić się trikami, które przez długi czas pozwolą nam zachować zdrowie. Zdradził pięć "sztuczek", które mogą pozwolić nam wydłużyć życie. Pierwszą z rzeczy, o których mówił, było regularne noszenie skarpetek uciskowych. Według niego, dzięki delikatnemu ściskaniu nóg i kostek możemy znacznie poprawić przepływ krwi w nogach. Tym samym zmniejszymy ból i obrzęk oraz zapobiegniemy tworzeniu się zakrzepów krwi. Choć takie skarpetki są głównie polecane pacjentom po operacjach, by ułatwić powrót do zdrowia, to przydadzą się również na przykład podróżnym, którzy dużo czas spędzą siedząc w jednym miejscu. Również kobiety w ciąży na nich skorzystają. Pomogą one wspierać napięte żyły i łagodzić obrzęki.

Kolejną rzeczą, o której wspomniał były łatwo dostępne środki nasenne. Nie powinniśmy po nie sięgać, ponieważ, jak zaznacza, mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia demencji - jak wykazują badania. W szczególności uwagę zwrócił na leki przeciwcholinergiczne stosowane w leczeniu alergii, które często są również wykorzystywane jako środki nasenne. Jednak geriatra dr Christopher Paredes, adiunkt medycyny w Donald and Barbara Zucker School of Medicine, twierdzi, że "powiązanie nie jest do końca jasne".

Prawnicy z Bydgoszczy pomogą medykom. Ruszają darmowe porady

Specjalista przypomina. Suplementy i białko są niezwykle ważne

Dermatolog Charles Puza wspomniał również, że powinniśmy regularne stosować proszki przeciwgrzybicze do stóp. Jak tłumaczy, wchłaniają one wilgoć i zapobiegają rozwojowi grzybów. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami lekarza. W wyniku grzybicy może się bowiem pojawić ból, który powoduje dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności. Co więcej, u niektórych choroba ta może pośrednio powodować zakażenia skórne, a nawet martwicę tkanek.

Kolejną rzeczą jest zwiększanie spożycia białka wraz z wiekiem. Jest ono bowiem niezbędne do zachowania zdrowia kości, masy mięśniowej oraz zapobiegania osteoporozie. Zalecane dzienne spożycie białka wynosi 0,8 grama białka na kilogram masy ciała. Według jednak zeszłorocznych badań starsze osoby mogłyby odnieść korzyści ze spożywania około 1,3 grama białka na kilogram masy ciała. Najlepszymi źródłami białka jest: drób, chude mięso, owoce morza, jajka, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe, ciecierzyca i tofu.

Puza wspomniał również o potrzebnych suplementach. Według niego, warto jest sięgać po olej rybny na zdrowe serce i witaminę D na zdrowie kości. Olej rybny zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które są dobre dla serca i mózgu. Trzeba jednak pamiętać o trzymaniu się zalecanych dawek. Jeśli chodzi o olej rybny to w przypadku osoby dorosłej dzienna nawka nie powinna przekraczać 3000 miligramów. W wypadku witaminy D, dawka uzależniona jest od wieku. Średnio wynosi jednak od 10 do 20 mikrogramów każdego dnia.

Sonda
Suplementujesz witaminę D?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki