Każdy z nas jest na nią narażony. Znaki ostrzegawcze choroby pasożytniczej zobaczysz na skórze

2022-05-25 8:57

Pasożyty kojarzą się głównie ze zwierzętami, a prawda jest taka, że możemy się nimi zarazić praktycznie wszędzie. Narażony jest każdy - zarówno dziecko, jak i osoba dorosła. Niestety, często pierwsze objawy związane z obecnością pasożytów w organizmie, przypisuje się innym powszechnie występującym chorobom. Niektóre symptomy infekcji pasożytniczej możesz zauważyć na skórze.

wysypka skórna
Autor: Getty Images

Człowiek na pasożyty jest narażony w domu, pracy, szkole, podczas wypoczynku. Wiele z nich jest niewidocznych dla ludzkiego oka, a niektóre mogą osiągnąć ponad kilka metrów długości. Są groźne, ponieważ np. często występujące u dzieci wszy, mogą przenosić śmiertelne choroby takie jak dur plamisty. Zmiany skórne mogą sygnalizować zakażenie pasożytami. Na co zwrócić uwagę?

Najczęściej występujące pasożyty

Do najczęstszych pasożytów żyjący w organizmie człowieka należy glista ludzka, którą możemy się zarazić przez spożycie jej jaj, np. kiedy brudne palce włożymy do ust. Z kolei do zakażenia lamblią może dojść poprzez wypicie wody, w której znajdują się cysty tego pasożyta. Możemy się nią zarazić także od naszych pupili.

Na ludziach żeruje kilka gatunków tasiemców, a najczęściej spotykanym z nich jest tasiemiec nieuzbrojony, którym zakażamy się, jedząc jego larwy np. na mięsie lub owocach. Świerzb to kolejny przykład choroby pasożytniczej, którą wywołuje świerzbowiec ludzki. By się nim zarazić, wystarczy tylko krótki kontakt z osobą chorą.

Poradnik Zdrowie: pasożyty

Znaki ostrzegawcze choroby pasożytniczej na skórze

Często infekcjom spowodowanym obecnością pasożytów towarzyszą nudności, bóle brzucha, biegunka, brak apetytu, utrata wagi. Istnieje wiele różnych rodzajów pasożytów, co oznacza, że objawy zakażenia mogą być bardzo różnorodne. Jednak nasza skóra także może sygnalizować, że w naszym organizmie mamy pasożyty.

Na co powinieneś zwrócić uwagę? Oto znaki ostrzegawcze, które mogą pojawić się na skórze, jeśli w twoim organizmie masz pasożyty:

  • wysypka na ciele, której przyczyn nie udaje się ustalić w diagnostyce innych dolegliwości
  • wypryski, często przypominające trądzik, mogące świadczyć np. o obecności nużeńca ludzkiego w naszym organizmie
  • pokrzywka, która najczęściej występuje u dzieci
  • swędzenie, często nasilające się nocą to głównym objaw np. świerzbu.

Jak unikać zakażenia pasożytami?

Pierwszą i najważniejszą zasadą profilaktyki chorób pasożytniczych jest mycie rąk, szczególnie po powrocie do domu i przed jedzeniem. Owoce i warzywa przed zjedzeniem powinniśmy płukać wodą z octem bądź z dodatkiem kwasku cytrynowego. Dieta także ma znaczenie – najlepiej z ograniczoną ilością cukru, słodkich owoców, pozbawioną produktów przetworzonych. Pasożyty nie tolerują także wielu roślin takich jak czosnek, dynia, mięta, bazylia i rumianek.