Dokuczliwe swędzenie oczu. Jakie objawy daje pasożyt ludzkich rzęs i powiek?

2022-03-11 14:49

Nosicielami nużeńca jest większość dorosłych, ale tylko u niektórych rozwija się wywoływana przez niego choroba nazywana nużycą lub demodekozą. Często myli się ją z innymi chorobami skóry i oczu lub z reakcjami alergicznymi. Jakie są objawy nużycy?

kobieta z bólem oka
Autor: Getty Images

O pasożycie, jak i o chorobie, którą wywołuje, „Poradnikowi Zdrowie” opowiedział doktor Mariusz Rowiński – ekspert i specjalista, który na co dzień leczy z nużycy pacjentów Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie.

Jakie są objawy nużycy?

Jakie są objawy nużycy?

Doktor Mariusz Rowiński, zapytany o objawy nużycy, opisał je w następujących słowach:

Nużeniec powoduje zapalenia brzegów powiek. To irytujące swędzenie, które bardzo często czujemy, kładąc się spać, kiedy gaśnie światło, a pasożyt staje się aktywny. Swędzenie brzegów powiek, pieczenie, wieczorne uczucie po zgaszeniu światła, iż coś po mnie chodzi, coś drąży moją skórę, moje powieki, nawrotowe gradówki, jęczmienie, zapalenie brzegów powiek, zespół suchego oka generowany uszkodzeniami gruczołów Meiboma, który będzie u pacjenta objawiał się uczuciem suchości, czasami pieczenia.

Stwierdzono, że pancerz, z którego zbudowany jest nużeniec – a konkretnie chityna – daje odczyn, który po śmierci nużeńca powoduje rozwinięcie się gradówki albo jęczmienia. Wszelkiego rodzaju patologie dotyczące brzegów powiek zawsze powinny być rozpatrywane jako potencjalnie powodowane przez nużeńca.