Ci dwaj chłopcy przeszli tę samą chorobę. Różni ich tylko jedna rzecz
Choć to jedna z najbardziej zakaźnych chorób, często traktujemy ją z przymrużeniem oka. Niestety, coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepienia swoich dzieci nie tylko przeciw ospie, ale także innym chorobom zakaźnym. Zdjęcie dwóch chłopców narażonych na to samo źródło choroby i zakażonych tego samego dnia udowadnia, jak ważna jest profilaktyka.
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Na ospę mogą chorować także dorośli. Ospa jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, które nie przeszły jej w dzieciństwie.
Szczepienia przeciwko ospie nie są obowiązkowe, ale zalecane. Znaczenie szczepień obrazuje zdjęcie dwóch chłopców, którzy byli narażeni na to samo źródło ospy. Fotografia została wykonana na początku XX wieku przez dr Allana Warnera ze Szpitala Izolacyjnego w Leicester w Wielkiej Brytanii.
Chłopcy na zdjęciu mają po 13 lat. Jeden z nich został zaszczepiony przeciwko ospie w dzieciństwie, a drugi nie. Obaj zostali zarażeni tego samego dnia. Nie trudno domyślić się, który z nich przyjął szczepienie.
Lekarze alarmują: tegoroczny wariant wirusa ospy częściej daje powikłania
Ospa w tym roku atakuje ze zdwojoną siłą. Lekarze informują, że do szpitali trafia dużo więcej dzieci z powikłaniami ospy. Dr Lidia Stopyra, która kieruje Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, w rozmowie z PAP podkreśla, że może za to odpowiadać konkretny wariant wirusa.
- Najprawdopodobniej tegoroczny wariant wirusa ospy częściej daje powikłania. Obserwujemy to od wielu lat – bywa tak, że w jednym sezonie ospa powoduje mniej powikłań, w innym – więcej – powiedziała dr Stopyra.
Choć szczepienia są skuteczną formową obrony przed niebezpiecznymi powikłaniami, coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci. W ciągu ostatnich 10 lat liczba opiekunów, którzy decydują się nie szczepić swoich dzieci, wzrosła 14-krotnie.
Dziennik Polski informuje, że obowiązkowych szczepień nie wykonano od stycznia do października w 2020 roku u 51 tysięcy dzieci. W 2019 roku nie zaszczepiono 49 tysięcy najmłodszych, a w 2010 roku niespełna 3,5 tysiąca.
Powikłania po ospie
Zwykle ospa wietrzna ma łagodny przebieg. Najczęściej występują zakażenia skóry i tkanki podskórnej.
Do innych powikłań obserwowanych w przebiegu ospy wietrznej zalicza się:
- zapalenie płuc
- ostrą ataksję móżdżkową
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zespół Guillaina-Barrégo
- porażenie nerwów czaszkowych.
Zakażenie ospą może także powodować powikłania w obrębie narządu wzroku. Szczególnie narażone są osoby z niedoborem odporności, u których może pojawiać się zapalenie rogówki, martwica siatkówki, ból oka, a nawet utrata widzenia.