Nogi sportowca „zamieniły się w ciastolinę”. Powodem była poważna choroba

2023-02-17 10:46

Lekkoatleta Lawrence Okoye opublikował w sieci film, na którym widać, jak przykłada kciuk do swojej nogi. Pod wpływem nacisku na skórę, na jego ciele pozostają odkształcenia. Wyglądają tak, jakby był zrobiony z "ciastoliny". Niestety, w ten sposób objawiała się choroba.

Nogi sportowca „zamieniły się w ciastolinę”. Powodem była poważna choroba
Autor: tiktok.com/@fullheartedpush Nogi sportowca „zamieniły się w ciastolinę”. Powodem była poważna choroba

Sportowiec sześciokrotnie ucisnął palcem swoją nogę, w efekcie czego na jej powierzchni pojawiły się pozornie trwałe wgniecenia. 

- Wygląda na to, że jestem zrobiony z ciasta do zabawy - zauważył.

Dwa tygodnie po opublikowaniu pierwszego filmu w internecie, 31-latek ujawnił, że zdiagnozowano u niego poważne schorzenie.

Antybiotyki: prawdy i mity

Wgniecenia na ciele były objawem zapalenia tkanki łącznej

Zapalenie tkanki łącznej (cellulitis) to poważny, rozprzestrzeniający się stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. U dorosłych pacjentów zwykle rozwija się w obrębie nóg, twarzy i ramion. Nie jest to ta sama przypadłość, co cellulit. Jeśli infekcja cellulitis nie zostanie rozpoznana w porę, może zagrażać życiu. Nieleczona może prowadzić do rozwoju groźnych powikłań, wśród których wymienia się między innymi zapalenie opon mózgowych i sepsę.

W rzadkich przypadkach infekcja może rozprzestrzenić się na głęboką warstwę tkanki zwaną wyściółką powięziową. Może to skutkować amputacją, a nawet śmiercią pacjenta. Aby uniknąć tak poważnych konsekwencji, konieczna jest szybka interwencja.

Infekcja u lekkoatlety najprawdopodobniej rozwinęła się na skutek dostania się do organizmu bakterii przez otwartą ranę. Kilka tygodni wcześniej sportowiec miał złamaną nogę, a złamaniu towarzyszył obrzęk.

Ile trwa infekcja cellulitis?

Według National Health Service (NHS), w przebiegu zapalenia tkanki łącznej, skóra może stać się gorąca, bolesna i zaczerwieniona.

Łagodne przypadki zapalenia tkanki cellulitis leczy się antybiotykami. Jeśli ich zastosowanie nie przyniesie poprawy w ciągu 2-3 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Większość ludzi do pełni zdrowia wraca po 7-10 dniach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki