Jazda na rowerze chroni przed koronawirusem? Nowe zalecenia WHO

2020-05-05 14:07

Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, poprawia ogólną kondycję, pomaga zredukować wagę, zadbać o serce, oszczędzać czas i pieniądze - i być może w pewnym stopniu chroni przed koronawirusem. Jak to możliwe i dlaczego właśnie teraz warto przesiąść się z autobusu czy tramwaju na rower?

Jazda na rowerze chroni przed koronawirusem? Nowe zalecenia WHO
Autor: Getty Images

Kochamy jeździć na rowerach - wielbicieli dwóch kółek w Polsce przybywa z roku na rok, o czym świadczą nie tylko badania opinii publicznej, ale przede wszystkim tłok na ścieżkach rowerowych i popularność wypożyczalni miejskich rowerów.

Okazuje się, że jazda rowerem to nie tylko znakomity sposób na to, by zadbać o swoje zdrowie na co dzień, ale też jedna z najlepszych metod na to, by bezpiecznie i higienicznie poruszać się po mieście podczas epidemii koronawirusa

Jak donosi portal bikeworld.pl, do jazdy rowerem zachęca Światowa Organizacja Zdrowia, która opublikowała niedawno specjalne zalecenia i wskazówki techniczne. Eksperci WHO apelują, by, jeśli musimy gdzieś dojechać, wybierać przede wszystkim rower, który pozwala utrzymać bezpieczny dystans od innych osób, uniknąć przypadkowego zakażenia w środkach transportu publicznego, a także spełnić minimum dziennej aktywności fizycznej, co może być trudne do osiągnięcia w inny sposób: przy zdalnej pracy i ograniczonym a często wręcz niemożliwym dostępie do sportu i innych rodzajów aktywności fizycznej.  

O zaletach korzystania z rowerów w trakcie pandemii przypomina też Polskie Stowarzyszenie Rowerowe, przytaczając przykłady z innych krajów, w tym z Berlina, gdzie na wielu ulicach wytyczono dla rowerzystów nowe, tymczasowe pasy, Budapesztu, którego władze  zaplanowały całą sieć dróg rowerowych na głównych arteriach miasta, a także z Brukseli, gdzie w całym historycznym centrum miasta powstaje strefa z ograniczeniem prędkości do 20km/h i pierwszeństwem dla pieszych i rowerzystów.

Również Paryż i Madryt obecnie sprawdzają, jak wspierać i promować transport rowerowy jako podstawowy środek transportu po złagodzeniu kwarantanny.

Do niedawna polskie władze krzywo patrzyły na rowerzystów, a za jazdę na rowerze groził mandat - mimo, że nie było ku temu żadnej podstawy prawnej.

Obecnie jednak podejście do rowerzystów zostało znacząco złagodzone - rowerem można znów dojeżdżać do pracy bez obawy narażenia się na karę finansową, przywrócona została również możliwość jazdy rekreacyjnej po lasach i parkach.

Korzystając z roweru warto pamiętać, by co jakiś czas czyścić i dezynfekować jego rączki, siodełko oraz inne elementy, których często dotykamy, np. bagażnik czy sakwy. W trakcie jazdy należy natomiast stosować się do nakazu zasłaniania ust i nosa.

Dr Jędrzejko: Zamykając lasy i nakazując noszenie maseczek potraktowano nas jak IDIOTÓW

Polecamy także: