Kiedy otworzą baseny? Ministerstwo nie ma dobrych wiadomości

2020-05-04 14:06 Katarzyna Hubicz

Nie możesz się doczekać, kiedy otworzą baseny zamknięte z powodu koronawirusa? Dobra wiadomość jest taka, że jest to jeden z etapów odmrażania sportu. Zła - że nie nastąpi to w pierwszej kolejności, o co wielokrotnie apelowali zarówno instruktorzy pływania i właściciele takich placówek, jak i specjaliści, przerażeni drastycznym spadkiem kondycji sportowej Polaków.

O otwarcie basenów, siłowni, klubów fitness już od 4 maja zaapelował niedawno do Ministra Zdrowia Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, argumentując, że aktywność fizyczna jest podstawą Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych - codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 minut dziennie, łącznie z dobrze zbilansowanym żywieniem pozwala zapobiec rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla zdrowia nadwagi i otyłości.  

O otwarcie basenów apelują również instruktorzy pływania, argumentując, że stosowane na basenach sposoby dezynfekcji wody oraz odkażania powierzchni sprawiają, że miejsca te są bezpieczne dla użytkowników. 

Mimo to data otwarcia basenów nadal nie jest jasno określona. Na pytanie,  od kiedy będzie można korzystać z pływalni, na stronie Ministerstwa Sportu widnieje następująca odpowiedź: "W chwili obecnej nie ma takiej możliwości. W kolejnych etapach rozważane jest umożliwienie korzystania między innymi z pływalni. Terminy realizacji poszczególnych etapów są uzależnione od sytuacji epidemicznej".

Przypomnijmy: przedstawiony przez rząd plan odmrażania sportu w Polsce liczy pięć etapów. W pierwszym etapie, który obowiązuje od jakiegoś czasu, otwarto lasy i parki miejskie dla celów rekreacyjnych.

W drugim etapie - od 4 maja - otwarto m.in. infrastrukturę sportową na świeżym powietrzu - m.in. boiska szkolne, piłkarskie, stadiony sportowe.   

W trzecim etapie przywrócone zostaną zajęcia sportowe w halach i salach sportowych, umożliwione zostaną również m.in. treningi grupowe w sportach zawodowych.

Ponowne otwarcie basenów, a także ścianek wspinaczkowych, klubów tanecznych,  siłowni, klubów fitness, parków trampolin itp. nastąpi w czwartym etapie odmrażania sportu - daty póki co nie podano.  

W ostatnim, piątym etapie, który - jak podkreślił premier podczas konferencji prasowej "nie nastąpi szybko" możliwa będzie organizacja imprez masowych - w wydarzeniach z udziałem co najmniej 1000 osób obowiązywać mają zupełnie nowe zasady sanitarne.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Odmrażanie sportu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE