Jak wirtualne pogrzeby wpływają na proces żałoby?
Z nowego przeglądu opublikowanego online w OMEGA – Journal of Death and Dying wynika, że wykorzystanie wirtualnych pogrzebów podczas pandemii COVID-19 ma ogromny wpływ nie tylko na procesy żałobne, ale i na branżę pogrzebową. Czy wirtualne pogrzeby staną się powszechne i popularne także poza pandemią?
Sześciu studentów studiów magisterskich na Uniwersytecie w Toronto przeanalizowało liczne artykuły, które badały wykorzystanie wirtualnych praktyk pogrzebowych podczas COVID-19.
„COVID-19 ma ogromny wpływ na sposób, w jaki przeżywamy żałobę”, powiedział główny autor przeglądu i niedawny absolwent - Andie MacNeil.
„Rytuały i inne praktyki żałobne są integralnym elementem procesu umierania" - dodał. Niestety, w dobie pandemii wiele rodzin pacjentów, którzy odeszli z powodu COVID-19 nie miało możliwości wziąć udziału w standardowych obrzędach pogrzebowych.
W przeglądzie podkreślono niektóre z obaw, jakie wiele osób ma przed zastąpieniem osobistych praktyk pogrzebowych wirtualnymi alternatywami.
„Niedawne rozpowszechnienie wirtualnych pogrzebów z powodu ograniczeń pandemicznych rzuciło światło na wiele wyzwań związanych z tą praktyką”, mówi współautor Rennie Bimman, obecnie pracownik socjalny w usługach opieki paliatywnej. „Istnieją obawy co do autentyczności korzystania z wirtualnych platform do rytuałów żałobnych, napotykane są też znaczne bariery w dostępie do technologii”.
Chociaż przegląd podkreśla liczne wyzwania związane z wirtualnymi pogrzebami, to zwraca także uwagę na pozytywne aspekty sytuacji - ludzie znajdują coraz nowsze sposoby na żałobę pomimo ograniczeń pandemicznych.
„Konieczne jest podkreślenie sposobów, w jakie jednostki i rodziny przystosowały się, aby kontynuować tradycyjne sposoby żałoby, które są znajome i pocieszające” – mówi współautorka Jacqueline Ho. „Praktyki, takie jak wirtualna sziwa i pogrzeby transmitowane na żywo, podkreślają, w jaki sposób ludzie tworzą znaczące doświadczenia, pomimo niemożności osobistego bycia razem”.
Przegląd podkreśla również istotną rolę pracowników służby zdrowia i usług pogrzebowych w kontekście ogromnego wsparcia w sytuacji skomplikowanego procesu żałoby podczas COVID-19.
„Nasze odkrycia pokazują elastyczność i możność przystosowania się nie tylko wśród osób, które doświadczyły straty, ale także wśród specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym i usługami pogrzebowymi. Wszyscy znajdują nowe sposoby wspierania osób pogrążonych w żałobie”, mówi współautorka Tali Barclay, pracownik socjalny i psychoterapeuta.
Następstwa pandemii COVID-19 i wirtualne praktyki pogrzebowe wciąż się rozwijają. W związku z tym bardzo ważne jest, aby specjaliści zdrowia psychicznego byli przygotowani na to, jak pandemia COVID-19 może wpłynąć na długoterminowe wyniki żałoby.
Wirtualna praktyka pogrzebowa powstała w wyniku potrzeby wywołanej sytuacją związaną z COVID1-19. W przeglądzie jest jednak mowa o tym, że usługi wirtualne będą także kontynuowane poza pandemią.
Współautor przeglądu Taylor Hocking, kierownik programu Toronto HomeShare w National Initiative for the Care of the Elderly powiedział: "Przejście na usługi wirtualne może zwiększyć dostępność i zapewnić możliwości łączenia się z bliskimi na odległość, pozwalając wielu osobom na żałobę w sposób, którego wcześniej nie doświadczyły”.
Porady eksperta