Jak rozmawiać z osobą, która obawia się szczepień?
Wokół szczepionek krąży wiele spekulacji. Społeczeństwo zdaje się mieć podzielone zdanie na ich temat, pomimo szeregu badań naukowych potwierdzających ich bezpieczeństwo. Polskie Towarzystwo Wakcynologii apeluje, aby zadbać o zdrowie swoje i przyszłych pokoleń. Jak zatem rozmawiać z osobami, które mają sceptyczne nastawienie?
Specjaliści medyczni podkreślają, jak istotną rolę odgrywa prawidłowa edukacja w zakresie szczepień oraz odpowiednia komunikacja z pacjentami.
W przygotowanym przez PTW raporcie “RAZEM przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności” znaleźć można wiele przydatnych informacji na temat szczepień. Widnieje w nim także model komunikacji z osobami mającymi sceptyczne podejście do tego tematu.
Jak rozmawiać z osobą, która obawia się szczepień?
Model przedstawiony przez PTW uwzględnia cztery ważne i skuteczne sposoby komunikacji.
- Zaangażuj rozmówcę
Celem jest potwierdzenie zrozumienia obaw związanych ze szczepieniem zgłaszanych przez rozmówcę. Warto powtórzyć obawy, które są nam bliskie, z którymi się zgadzamy. Nie chodzi o to, by na siłę udowodnić rozmówcy, że się myli. Ważne, aby okazać życzliwość, chęć wysłuchania oraz empatię.
Przykład: Rozumiem obawy, że szczepienie może pogorszyć objawy astmy.
Polecany artykuł:
- Opowiedz o swoim doświadczeniu
Opowiedz o własnym doświadczeniu, budując swój autorytet. Podziel się swoją wiedzą na temat szczepień, posługując się przykładem, który przekonał cię do tego, aby przyjąć preparat. Okaż rozmówcy, że może zaufać ci w sprawie szczepień.
Przykład: Ponieważ słyszałem to od wielu pacjentów, postanowiłem to sprawdzić. Doświadczenie nauczyło mnie, że dziś trzeba tę wiedzę ciągle aktualizować.
Polecany artykuł:
- Powiedz o nauce
W trakcie rozmowy opieraj się na potwierdzonych faktach i prawdach oraz rzetelnych, udokumentowanych informacjach.
Przykład: Zalecamy te szczepienia wszystkim pacjentom z chorobami układu oddechowego, właśnie dlatego, że wirus grypy zaostrza przebieg chorób.
- Poradź
Postaraj się wydać rekomendację, bazując na własnym doświadczeniu oraz na potwierdzonych informacjach naukowych.
Przykład: Radzę wykonać szczepienia, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, wystąpienia powikłań oraz zachować zdrowie.
Polecany artykuł:
Warto także dodać, że w obecnych czasach większość z nas czerpie wiedzę z Internetu. Niestety, można w nim znaleźć wiele nieprawdziwych informacji oraz tzw. “fake newsów”, których celem jest wyłącznie zwiększenie odsłon witryny.
Pamiętajmy, aby korzystać z wiarygodnych źródeł informacji, a w razie ewentualnych pytań lub wątpliwości, zgłaszać się bezpośrednio do specjalistów. Jeśli masz obawy przed przyjęciem szczepionki, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.