Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu? O tym musisz pamiętać

2022-05-12 11:24

Pomiar ciśnienia tętniczego to podstawowe badanie, które wskazuje, z jaką siłą krew napiera na ściany naczyń tętniczych. Czy wiesz, że aby poprawnie zmierzyć ciśnienie krwi, należy pamiętać o kilku zasadach? Podpowiadamy, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?
Autor: Getty Images

Jedynym sposobem, by dowiedzieć się, czy twoje ciśnienie krwi jest prawidłowe, jest dokonanie pomiaru. Poznanie wyników jest kluczowe dla kontrolowania wysokiego ciśnienia krwi. Na nadciśnienie tętnicze w Polsce cierpi co najmniej 10 milinów osób, ale tylko 25 proc. z nich je leczy.

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest "cichym zabójcą", ponieważ może doprowadzić do innych chorób. Najpoważniejszymi skutkami wysokiego ciśnienia krwi są udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca, retinopatia nadciśnieniowa i miażdżyca.

Nadciśnienie tętnicze - jak leczyć?

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Za prawidłowe ciśnienie krwi uważa się ciśnienie w granicach 120/80 mmHg. Zazwyczaj większą uwagę zwraca się na skurczowe ciśnienie krwi, czyli pierwszą wartość, ponieważ to główny czynnik ryzyka chorób układu-krążenia. U większości osób skurczowe ciśnienie wzrasta z wiekiem.

Kiedy pomiaru ciśnienia dokonuje lekarz, prawdopodobnie zrobi to prawidłowo. Mierząc ciśnienie tętnicze w domu, należy pamiętać o kilku zasadach.

Eksperci American Heart Association podpowiadają jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi:

  • Przygotuj się: Na 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi należy nie palić, nie ćwiczyć ani nie pić napojów zawierających kofeinę. Na 5 minut przed mierzeniem ciśnienia należy opróżnić pęcherz i zapewnić sobie co najmniej chwilę odpoczynku.
  • Nie mierz ciśnienia w ubraniu: Nie dokonuj pomiaru, mając na sobie ubranie, które zakrywa ramię. Przed mierzeniem ciśnienia, trzeba upewnić się, że dół mankietu znajduje się bezpośrednio przed zgięciem łokcia.
  • Przyjmij odpowiednią pozycję: W trakcie mierzenia ciśnienia, należy usiąść prawidłowo. Najlepiej na krześle z prostymi i podpartymi plecami, tak, by stopy mogły swobodnie dotykać podłogi. Nie należy krzyżować nóg podczas pomiaru. Ramię powinno opierać się na płaskiej powierzchni, a jego górna część winna znajdować się na poziomie serca.
  • Mierz ciśnienie o tej samej porze: To bardzo ważne, by wykonywać odczyty codziennie, najlepiej o tej samej porze, np. rano i wieczorem.
  • Wykonaj więcej niż jeden odczyt: Kiedy mierzysz ciśnienie krwi, wykonaj dwa lub trzy odczyty w odstępie minuty i zapisz wynik.

Kto powinien monitorować ciśnienie krwi?

Domowe monitorowanie ciśnienia krwi jest szczególnie zalecane osobom, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Dla oceny skuteczności leczenia, osoby, które rozpoczynają terapię nadciśnienia, także powinny regularnie dokonywać pomiaru.

Osoby, które są obarczone czynnikami ryzyka rozwoju wysokiego ciśnienia krwi bądź stanami związanymi z podwyższonym ciśnieniem, np. kobiety w ciąży, powinny regularnie monitorować poziom swojego ciśnienia.

Czynniki związane z ryzykiem nadciśnienia tętniczego to:

  • historia rodzinna – jeśli twoi bliscy krewni mają nadciśnienie, istnieje większa szansa, że ciebie także dotknie ten problem;
  • wiek – z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo nadciśnienia;
  • płeć – do 64. r.ż. to mężczyźni są bardziej narażeni na nadciśnienie, potem to kobiety częściej mają problem z prawidłowym ciśnieniem krwi;
  • schorzenia współistniejące takie jak przewlekła choroba nerek, cukrzyca typu 2, obturacyjny bezdech senny.

Pamiętaj, że diagnoza nadciśnienia musi zostać potwierdzona przez lekarza, który powinien ocenić wszystkie parametry z nim związane. Jeśli twoje ciśnienie jest za wysokie bądź za niskie, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki