Jak media społecznościowe wpływają na nasz sposób odżywiania? Ciekawe wnioski

2021-09-27 11:00
media społecznościowe
Autor: Getty Images

Naukowcy zbadali, w jaki sposób to, co widzimy w mediach społecznościowych, wpływa na nasze wybory żywieniowe. Wyniki badania, które opublikowano w piśmie Appetite sugerują, że media społecznościowe warto wykorzystywać, by zachęcić do zdrowego odżywiania.

Badanie, przeprowadzone przez psychologów z Aston University College of Health and Life Sciences w Wielkiej Brytanii, dotyczyło wpływu zamieszczanych w mediach społecznościowych postów na zachowania żywieniowe uczestników.

W badaniu uczestniczyło 169 uczestników w wieku 18-48 lat (średnia wieku wynosiła 21 lat). Zostali oni poproszeni o obejrzenie postów na Instagramie ze zdjęciami różnych rodzajów jedzenia. Posty te miały od kilku do bardzo wielu polubień. Oprócz zdjęć owoców i warzyw badani oglądali również zdjęcia produktów z innych kategorii, np. stylowych projektów wnętrz. W trakcie badania przed uczestnikami postawiono talerze z przekąskami – były to winogrona i ciasteczka.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dietetyka?

Okazało się, że po obejrzeniu zdjęć zdrowej żywności o największej liczbie polubień uczestnicy badania dużo chętniej sięgali po stojące przed nimi winogrona, niż po obejrzeniu zdjęć, które miały mało polubień.

Jak skomentowała główna autorka badań, Lily Hawkins, doktorantka psychologii na Aston University: „Wyniki badania sugerują, że nie tylko oglądanie zdjęć zdrowej żywności w mediach społecznościowych, ale także liczba ich polubień może skłaniać ludzi do jedzenia zdrowszej żywności. Widząc, że inni aprobują zdrowe jedzenie i publikują na jego temat posty w mediach społecznościowych, chętniej sięgamy po zdrowsze posiłki i przekąski – przekonanie, że inni lubią i jedzą owoce i warzywa skłania nas do zmiany zachowania by dopasować się do tego, co inni uważają za normę”.

Badacze sądzą, że w przyszłości media społecznościowe mogą być wykorzystywane jako sposób promocji zdrowszego odżywiania. Na kolejnym etapie badań naukowcy chcą sprawdzić, czy zachęcanie ludzi do śledzenia większej liczby kont w mediach społecznościowych, publikujących zdjęcia związane ze zdrowym żywieniem może w dłuższej perspektywie doprowadzić do zmiany nawyków żywieniowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.