Jak marihuana wpływa na serce? Może być przyczyną zawału

2021-09-10 11:05

Konsumenci marihuany poniżej 45. roku życia są dwukrotnie bardziej narażeni na zawał serca. O tym poinformowali naukowcy na łamach czasopisma ogólnomedycznego „Canadian Medical Association Journal”.

Jak marihuana wpływa na serce? Może być przyczyną zawału
Autor: Getty Images

Marihuana to substancja psychoaktywna z liści oraz szczytów kwiatowo-nasiennych konopi indyjskich (Cannabis sativa). Zawiera substancją aktywną tetrahydrokannabinol inaczej nazywaną THC.

Grupa naukowców zebrała dane zdrowotne od ponad 33 tys. dorosłych w wieku od 18 do 44 lat, którzy zostali objęci badaniami US Centers for Disease Control and Prevention w 2017 i 2018 roku. Okazało się, że osoby, zażywające marihuanę w ciągu ostatnich 30 dni, cierpiały na dwukrotnie większą liczbę ataków serca

Poradnik Zdrowie: Medyczna marihuana

Jeden z autorów badania dr Karim Ladha, klinicysta-naukowiec i anestezjolog personelu w szpitalu św. Michała w Toronto w Kanadzie zwrócił uwagę na jeden ważny aspekt. Niektórzy konsumenci marihuany uważają, że jej zażywanie jest bezpieczne i nie może zaszkodzić zdrowiu. Lekarz wyprowadza ich z błędu – marihuana może być potencjalnie szkodliwa dla organizmu w perspektywie zarówno krótkoterminowej, jak i długoterminowej.

Może powodować nierówne bicie serca

Jak zaznaczył dr Karim Ladha, w badaniu nie przyjrzano się, jaki wpływ ma zażywanie marihuany na zdrowie serca. Powołując się na wcześniejsze badania, powiedział, że może ona oddziaływać na tętno. Wyjaśnił, jak to działa. Kiedy tętno staje się nieregularne, wtedy serce potrzebuje większej ilości tlenu. – W tym czasie marihuana może ograniczyć dostęp ilości tlenu do serca. To niedopasowanie w jego dostarczeniu może prowadzić do ataków serca – dodał.

To nie jedyny wniosek naukowców. Badanie wskazuje, że zażywanie marihuany może przynieść potencjalne korzyści medyczne – ma ona m.in. udowodnione działanie przeciwbólowe. Uczeni podkreślają jednak, że nie należy ignorować negatywnych skutków stosowania marihuany.  

Sonda
Zdarzyło ci się prowadzić "pod wpływem"?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki