Im więcej pracujesz, tym więcej pijesz. Zaskakujący "skutek uboczny" nadgodzin

2022-06-28 14:20

Jeśli pracujesz więcej niż 40 godzin w tygodniu, to niestety naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Dotyczy to zachowań nałogowych. Oto zaskakujące wyniki badania.

Kobieta z kieliszkiem czerwonego wina
Autor: Getty Images

Przepracowanie to niebezpieczne zjawisko, które coraz częściej dotyka pracowników z różnych branż. Temu zagadnieniu postanowiła przyjrzeć się grupa naukowców z Katholieke Universiteit Leuven (KUL) w Belgii. Chciała sprawdzić, czy nałóg pracy sprawia, że pracownicy częściej popadają w uzależnienia. W tym celu przeanalizowała dane aż 105 tys. pracowników.

Zgodnie z wytycznymi National Health Service w ciągu tygodnia zarówno kobieta, jak i mężczyzna nie powinni spożywać więcej niż 14 jednostek alkoholu, czyli około 112 g czystego alkoholu.

Uczeni wysunęli wniosek, że osoby, który pracują od 49 do 54 godzin w tygodniu, znacznie częściej sięgają po alkohol. Spożywają średnio o 17,7 g alkoholu, czyli tak o jeden kufel piwa lub kieliszek wina więcej niż osoby, które nie przekraczają wymiaru godzin pracy. Standardowa jednostka alkoholu tzw. "alcohol unit" to 10 ml lub 8 g czystego alkoholu.

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

Naukowcy: przepracowanie prowadzi do nadużywania alkoholu

Jak wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), konsumpcja alkoholu wzrasta wśród pracowników, którzy pracują dłużej niż osiem godzin w ciągu doby. Tego samego zdania jest prof. Lode Godderis z KUL Lueven. Uważa, że u wielu pracowników stres jest wywoływany koniecznością zostawiania w pracy po godzinach. Przez to też niektórzy z nich traktują alkohol jako sposób radzenia sobie ze stresem.

"Wypicie jednego drinka może sprawić, że poczujemy się bardziej zrelaksowani. Szczególnie po tygodniu ciężkiej pracy towarzyszy na przekonanie, że zasługujemy na jakąś przyjemność. Wtedy najczęściej sięgamy po alkohol" – wyjaśnia ekspert.

Za dużo pracy odbija się na zdrowiu

Prof. Goderris zwrócił uwagę, że praca zdalna w pandemii COVID-19 i każde dodatkowe zajęcie zarobkowe z powodu kryzysu finansowego spowodowały, że coraz więcej osób się przepracowuje. Niestety to może nasilać zachowania nałogowe m.in. nadużywanie alkoholu. "Przepracowanie doprowadzi do tego, że więcej osób zacznie spożywać alkohol, tym sposobem szkodząc swojemu zdrowiu" - dodał.

Według eksperta coraz głośniej powinno mówić się o negatywnym wpływie przepracowania na stan zdrowia. "Ten temat należy poruszać na całym świecie"- skwitował.