Honorowi dawcy krwi stracą dużą ulgę. Wiemy, kiedy to się stanie
Honorowym dawcom krwi za "dzielenie się sobą", przysługują pewne przywileje. Wraz z nowym projektem rozporządzenia ministra zdrowia, honorowi dawcy stracą jedną z ulg. Zmiany wejdą w życie już 1 lipca.
Na początku maja Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na terenie Polski. Z dokumentu wynika, że ów stan zostanie zniesiony 1 lipca. Dla honorowych dawców krwi oznacza to utratę jednej z ulg, która im przysługuje.
Honorowi dawcy krwi stracą 33 proc. ulgę
Wspominana ulga została wprowadzona na czas epidemii COVID-19. Jej celem było zachęcenie ozdrowieńców do oddawania osocza, ale przepis dotyczył również honorowych dawców krwi.
Ulga dotyczy 33 proc. zniżki na przejazdy koleją i przysługuje honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej trzy donacje krwi lub jej składników. Ulga obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego:
- kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne (na podstawie biletów jednorazowych);
- kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.
Co istotne, przepis zakładający dwa dni wolnego dla honorowych dawców krwi, będzie obowiązywał po 1 lipca, czyli po oficjalnym zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego.
Przywileje honorowych dawców krwi
Krwiodawstwo opiera się na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego oddawania krwi. Oznacza to, że za oddaną krew, dawca nie otrzymuje pieniędzy, ale istnieją inne przywileje, które są gwarantowane w ramach wdzięczności za dzielenie się tym cennym płynem. Owe profity przysługują honorowym dawcom krwi oraz dawcom z tytułem "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi".
Honorowemu dawcy krwi przysługuje:
- posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników;
- zwolnienie z pracy lub zajęć w dniu, w którym dawca oddaje krew oraz w dniu następnym;
- bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych;
- zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi;
- karta identyfikacyjną grupy krwi, czyli KrewKarta;
- ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa.
Dawcom z tytułem "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" przysługują m.in. zniżki na niektóre leki, korzystanie poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ, a także zniżki w komunikacji miejskiej oraz ulgi w hotelach, sklepach, schroniskach czy punktach usługowych.