Eksperci nie mają dobrych wieści. Do 2040 roku co piąty z nas będzie zmagać się z tą chorobą

2022-12-15 10:33

Według danych przedstawionych podczas konferencji "Onkologia 2022" w perspektywie do 2040 roku nastąpi wyraźny wzrost zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe. Niestety prognozy nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że choroba nowotworowa rozwinie się u 20 proc. ludzi na całym świecie.

Młoda kobieta pogrążona w depresji
Autor: Getty Images Eksperci nie mają dobrych wieści. Do 2040 roku co piąty z nas będzie zmagać się z tą chorobą

Liczba pacjentów onkologicznych stale rośnie mimo strategii rządowych i europejskich dotyczących walki z rakiem. Jak przekazał prezes Polskiej Unii dr n. med. Janusz Meder, "niestety stale zwiększa się liczba zachorowań i zgonów z powodu chorób nowotworowych na świecie, jak w Polsce".

Statystyki nie napawają optymizmem

Ekspert powołał się na dane GLOBOCAN, z których wynika, że w 2020 roku 19,3 mln osób na świecie zachorowało na nowotwory. W tym czasie odnotowano blisko 10 mln zgonów. Natomiast w Polsce w 2019 roku schorzenie zdiagnozowano u 171 tys. pacjentów, a ponad 100 tys. chorych zmarło z jego powodu.

Podczas konferencji "Onkologia 2022" przedstawiono prognozy, iż do 2040 roku liczba zachorowań i zgonów na nowotwory na świecie zwiększy się co najmniej o połowę. Wzrośnie liczba pacjentów onkologicznych, czyli 20 proc. populacji będzie zmagać się z chorobą nowotworową. Oznacza to, że wtedy zachoruje 30 mln pacjentów, a około 16,5 mln umrze.

Niemniej, jak podkreślił specjalista, dzięki postępowi medycyny coraz więcej pacjentów żyje z chorobą nowotworową. Zgodnie z danymi GLOBOCAN 50 mln ludzi na świecie żyje z tym schorzeniem co najmniej pięć lat. W naszym kraju jest około 50 tys. takich osó. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Dr Janusz Meder wskazał, że "poważnym problemem są związane z pandemią COVID-19 reperkusje ostatnich dwóch lat widoczne zarówno w Polsce, jak i na świecie". To spowodowało opóźnienia we wczesnym rozpoznaniu choroby nowotworowej.

Zobacz także: Alarmująco wzrosła liczba zachorowań na raka wątroby. Eksperci wskazują konkretną przyczynę

"Ta strategia otwiera szeroko bramy"

Powszechnie wiadomo, że im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na jego wyleczenie. Powołując się na dane, ekspert przytoczył, iż w Stanach Zjednoczonych pięcioletnie wyleczenie osiągane jest u 70-80 proc. pacjentów onkologicznych, a w krajach europejskich – u 60-70 proc. Z kolei w Polsce średnio 50 proc. chorych udaje się wyleczyć.

Prezes Polskiej Unii Onkologii uważa, że w naszym kraju należy na nowo odbudowywać sieć onkologiczną po 15 latach zaniedbań i zaniechań. W tym celu powstała Krajowa Sieć Onkologiczna, który w większym zakresie ma wystartować w pierwszym kwartale 2023 po okresie pilotażowym. Zdaniem eksperta "ta strategia otwiera szeroko bramy, żeby zmienić losy pacjentów".