Dokuczają ci zawroty głowy? To może być alergia

2022-05-05 10:45

Typowymi objawami alergii są przede wszystkim katar, swędzenie oczu, kichanie itd. Jednak zdarza się, że alergii towarzyszą inne symptomy, m. in. zawroty głowy. Czym są spowodowane?

Kobieta ma zawroty głowy
Autor: Getty Images

Zawroty głowy mogą pojawiać się podczas alergii. Uczucie zaburzenia równowagi, kręcenia się w głowie i zawroty są rzadkim symptomem alergii. Jeśli jednak zauważyłeś u siebie ten objaw, koniecznie udaj się do lekarza w celu potwierdzenia jego przyczyny.

Alergia pokarmowa u dzieci - jak jej uniknać

Skąd się biorą zawroty głowy przy alergii?

Zawroty głowy mogą się pojawić w wyniku obrzęku trąbki Eustachiusza. Są to maleńkie trąbki słuchowe, które łączą się z zatokami. Kiedy są opuchnięte, nie mogą pełnić swoich funkcji, czyi odprowadzania wydzielin z ucha środkowego lub wyrównania ciśnienia w uszach podczas przełykania, ziewania, kichania czy zmian wysokości.

Trąbki Eustachiusza są również powiązane z układem przedsionkowym znajdującym się w uchu wewnętrznym. Odpowiada on za wysyłanie sygnałów do mózgu dotyczących równowagi. W przypadku zaburzenia ich pracy, wysyłanie sygnałów zostaje zaburzone, co w efekcie może być przyczyną pojawienia się zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.

"Kiedy masz stan zapalny w nosie i zatokach, możesz również mieć stan zapalny w trąbkach Eustachiusza i wokół nich, co może powodować zwężenie tych rurek. Płyn może następnie gromadzić się za uchem i wpływać na układ przedsionkowy, co może powodować zawroty głowy" - tłumaczy dr Mark Aronica, alergolog.

Co robić, gdy podczas alergii wystąpią zawroty głowy?

Najbardziej rozsądnym sposobem na zniwelowanie zawrotów głowy wywołanych alergią jest podjęcie leczenia alergii. Podstawą jest oczywiście unikanie kontaktu z alergenem, jednak główną rolę w leczeniu tej przypadłości odgrywają odpowiednie leki.

Zmniejszenie obrzęku trąbek Eustachiusza i stanu zapalnego w obrębie nosa jest możliwe dzięki stosowaniu sprayów sterydowych do nosa na receptę. Mowa o substancjach takich jak flutikazon i triamcynolon.

Pomocne mogą się również okazać leki antyhistaminowe na alergię bez recepty.

Jeśli jednak żadne z powyższych metod leczenia alergii nie przynosi efektów i zawroty głowy nadal się utrzymują, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który spróbuje poszukać innych metod leczenia tej przypadłości.

Być może to nie alergia jest przyczyną zawrotów głowy, tylko problemy neurologiczne, dlatego jeśli objaw ten, mimo wdrożenia leczenia, nie ustępuje, konieczna może się okazać wizyta u neurologa lub otolaryngologa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki