Dodatkowe 21 dni płatnego urlopu - ale pod warunkiem. Niewiele osób o tym wie

2024-01-23 11:05

Wizja dodatkowego urlopu jest niezwykle zachęcająca, zwłaszcza jeśli jest płatny i długi. Okazuje się, że niektórzy mogą pozwolić sobie na dodatkową przerwę w pracy. Trzeba jednak spełniać określony warunek.

Dodatkowe 21 dni płatnego urlopu - pod warunkiem. Niewiele osób o tym wie
Autor: Getty Images

Urlop zdrowotny nie wlicza się do podstawowego wymiaru urlopowego. Oznacza to, że jeżeli nasz staż pracy gwarantuje nam 23 lub 26 dni urlopu to oprócz tego możemy wykorzystać dodatkowe 21 dni. Niestety, nie każdemu przysługuje taka możliwość.

Wyrzucli niepełnosprawnego z tramwaju. Szuka ich policja!

21 dni urlopu zdrowotnego. Kto może skorzystać?

Jak wskazuje Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, prawo do korzystania z 21 dni urlopu zdrowotnego, przysługuje osobom z określonych grup inwalidzkich, a mianowicie, pracownikom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Zaznaczamy, że wykorzystanie z tej formy zapewnia ciągłość wynagrodzenia, co oznacza, że chcąc wyjechać do sanatorium lub skorzystać z rehabilitacji wypłata pracownika nie ulegnie zmianie. Wspomniane 21 dni osoba niepełnosprawna może wykorzystać również w następujących przypadkach:

  • w celu wykonania badań specjalistycznych,
  • w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających,
  • w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Turnus rehabilitacyjny na dodatkowym urlopie

Jeżeli osoba o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą także wykorzystać 21-dniowy urlop zdrowotny w celu wzięcia udziału w turnusie rehabilitacyjnym. W takiej sytuacji obowiązkiem pracownika jest dostarczyć pracodawcy wniosek wypełniony przez lekarza prowadzącego dotyczący skierowania pacjenta na wspomniany turnus. 

- Pracownik niepełnosprawny powinien przedstawić pracodawcy skierowanie na turnus rehabilitacyjny w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie. Natomiast podstawą wypłaty wynagrodzenia - obliczanego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – za czas zwolnienia, jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu p- wskazuje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Warto podkreślić, że wymiar 21 dni dotyczy całego roku kalendarzowego. Zatem jeśli pracownik w jakichś względów wykorzystał wcześniej np. 7 dni urlopu zdrowotnego, to pozostaje mi 14 dni do wykorzystania i musi o tym pamiętać, planując wyjazd. 

Ważną informacją jest również to, iż pracodawca nie może wymagać od niepełnosprawnego pracownika tego, by opisane wyżej sytuacje realizował w ramach podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, a nie z puli należnych mu dodatkowych 21 dni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki