Dlaczego warto dbać o serce w młodości? Naukowcy podają powód

2021-04-07 17:46

Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u młodych osób mogą wywołać różne zaburzenia funkcji poznawczych w późniejszym okresie życia. Tym zagadnieniem zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Dowiedz się więcej szczegółów!

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego warto dbać o serce w młodości
Autor: Getty Images

Z najnowszych badań naukowych wynika, że wśród młodych ludzi dolegliwości takie jak otyłość, nadciśnienie i podwyższony poziom cukru we krwi mogą być związane z pogorszeniem funkcji poznawczych. Osoby te mogą skarżyć się na zaburzenia pamięci, myślenia, uwagi i postrzegania w późniejszym okresie życia.

Czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego a funkcje poznawcze

Autorka badania dr Kristine Yaffe z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco stwierdziła, że „wyniki przeprowadzonego badania są zaskakujące”. Stan zdrowia we wcześniej dorosłości w wieku 20-30 lat może mieć znaczny wpływ na umiejętności poznawcze w dalszym życiu. Dlatego warto zawczasu zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko choroby sercowo-naczyniowej, m.in. poprzez terapię farmakologiczną (jeśli jest taka potrzeba), zdrową dietę i uprawianie aktywności fizycznej. Aktywny, zdrowy styl życia może zapewnić zdrowie mózgu i lepszą pamięć.

W badaniu wykorzystano dane ponad 15 tys. uczestników w wieku od 18 do 95 lat. Niektórych z nich nawet obserwowano przez 30 lat. Przeprowadzona analiza obejmowała pomiar czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym wskaźnika masy ciała (BMI), poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi oraz cholesterolu całkowitego.

Uzyskane wyniki pokazują, że osoby zmagające się z problemami sercowo-naczyniowymi, otyłością lub cukrzycą we wczesnej dorosłości, mogę mieć problemy z pamięcią i myśleniem w późniejszym okresie życia. Natomiast w opinii neurologa dr Christiana Camargo z University of Miami Evelyn F. McKnight Brain Institute należy podejść do interpretacji tych wyników z należytą ostrożnością. Jak wyjaśnił, to badanie asocjacyjne nie potwierdza, że czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego we wczesnej dorosłości powodują pogorszenie zdolności poznawczych w późnym wieku. Jedynie wskazuje, że istnieje między nimi związek.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Neurology”.

Źródło: Healthline

Badaj się i lecz - Choroby płuc
Sonda
Zawsze wiesz, gdzie położyłeś klucze?