Dlaczego nie pamiętasz wszystkich wspomnień? I to nie jest amnezja

2021-11-25 14:26

Często próbujesz usilnie przypomnieć sobie coś, ale się nie udaje? Naukowcy wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Oto ich najnowsze ustalenia!

Dlaczego nie pamiętasz wszystkich wspomnień? I to nie jest amnezja
Autor: Getty Images

Grupa naukowców z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach znalazła dowody, które sugerują, że mózg może zablokować niektóre wspomnienia. Nawet w sytuacji, gdy osoba próbuje je aktywnie przywołać z zakamarków pamięci.

Badacze w pracy opublikowanej na łamach czasopisma „Science Advances” opisali wiele eksperymentów w celu weryfikacji postawionej tezy.

Jak ćwiczyć pamięć

Selekcja informacji

Pamięć jest to zdolność do magazynowania i odtwarzania informacji, lecz nie wszystkich jak okazuje się w praktyce. Zawodzi nas częściej niż myślimy.

W najnowszej pracy badawczej wywnioskowano, że nie zawsze jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkich szczegółów dotyczących danego wydarzenia. Jak uczeni wyjaśnili, w podświadomości mózg przechowuje i dokonuje selekcji informacji. Wie, że niektóre z nich nie będą nam już potrzebne.

Podczas eksperymentów uczestnicy byli proszeni o obserwację przedmiotów. W czasie patrzenia na daną rzecz mieli skupić się na wybranym elemencie, na przykład na kolorze, z pominięciem kształtu i innych walorów. Następnie naukowcy sprawdzili, co badani zapamiętali.

W innym eksperymencie uczestnicy mieli za zadanie skupić się na funkcji danej rzeczy. Obserwacje były prowadzone pod czujnym okiem naukowców. Chętni, którzy wzięli udział w tych badaniach, byli w różnym wieku.  

Co odkryli naukowcy?

Uczestnicy, którzy podczas zadania mieli skupić się wyłącznie na kolorze przedmiotu, byli rozproszeni informacją, że mają ignorować pozostałe elementy, np. kształt. Najczęściej było tak, że nie zapamiętywali tego, co powinni. Zdaniem naukowców nieświadomy umysł może być zaangażowany w filtrowanie niektórych informacji, które po prostu na nic się nie przydadzą.

Uczeni uważają, że ich wnioski mogą być pomocne w leczeniu osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego (PTSD).  

Sonda
Zawsze wiesz, gdzie położyłeś klucze?